DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Yorgun mermi sorunsalına avukatlardan ortak talep!

Avukatlar yorgun mermi olaylarıyla ilgili daha sert cezalar talep ediyor. İşte detaylar…

Avukatlar yorgun mermi olaylarıyla ilgili daha sert cezalar talep ediyor. İşte detaylar…

Avukatlar, yorgun mermi sebebiyle yaşanan ölüm veya yaralanmalarla sonuçlanan olaylarda bu tür vakaların sayısının giderek arttığını belirterek, daha ağır adli cezalar verilmesi gerektiğini ifade etti.

Yorgun Mermi Sorunu Ele Alındı

Düğün, asker uğurlama gibi kutlamalar zaman zaman kutlama silah seslerine sahne oluyor ve Türkiye’de her yıl onlarca kişinin bu serseri kurşunların hedefsiz hedefi haline gelmesine neden oluyor.

Son trajedi ise Aydın’da annesiyle birlikte oyun oynayan 11 aylık Pera’nın düğün konvoyundan çıkan kurşunla hayatını kaybetmesi oldu.

Milliyet gazetesine konuşan Türk-Alman Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Profesör Ali Kemal Yıldız, başıboş kurşun vakalarıyla ilgili iki kritik hukuki soruna dikkat çekti.

Yıldız’a göre öncelikle, saldırganın kimliği çoğu zaman belirlenemiyor ve bu durum herhangi bir kovuşturma veya ceza ile sonuçlanmıyor.

İkinci olarak, failin kimliği belirlense bile mahkemeler, kutlama amaçlı atılan kurşunların zarar verme amacı taşımadığı inancıyla asgari cezalar verme eğiliminde.

Yıldız, “Ancak kalabalık bir ortamda havaya ateş ederek ölüme sebebiyet veren kişilerin ‘şartlı kastla taksirle adam öldürme’ suçundan yargılanması gerektiğini savunuyoruz” diye konuştu.

Bireysel silahlanmaya karşı çıkan bir sivil toplum örgütünün üst düzey yöneticilerinden Timur Demirbaş, kutlama adı altında havaya ateş açarak ölüme sebebiyet verenlerin 25 yıla kadar hapisle cezalandırılması gerektiğini vurguladı.

“Kutlama amaçlı silahla ateş etme uygulaması yasaklanmalı ve ruhsatsız ateşli silahlar ile pompalı tüfeklerin yaygın yaygınlığı ele alınmalıdır. Her yıl binlerce kişi ateşli silahlarla işlenen suçların kurbanı oluyor. Etkili cezai tedbirlerin alınması zorunludur. Yorgun mermi sonucu yaşanan acı olaylara dur demek gerekir” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Haydarpaşa Garı Bu Yıl Hizmete Açılacak