DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Yeni Hakimler ve Savcılar Atandı

Hakim ve Savcılar Kuruluna ait atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. İşte, yeni atanan hakimler ve savcılar!

Hakim ve Savcılar Kuruluna ait atama kararları Resmi Gazete’de yayımlandı. İşte, yeni atanan hakimler ve savcılar!

Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun Atama Kararı Yayımlandı

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Türkiye genelinde toplam 4.340 hakim, savcı ve mahkeme üyesini etkileyen önemli atama ve görev değiştirmeleri yasalaştırdı.

HSK’nın 29 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlanan Ocak ayı kararnamesine göre Zafer Koç, İstanbul Anadolu Adalet Sarayı başsavcılığına atandı.

Gökhan Karaköse, Mustafa Gökçe ve Yakup Ali Kahveci sırasıyla Ankara Adliyesi, Ankara Batı Adliyesi ve Antalya Adliyesi’nde başsavcılık görevlerini üstlendiler.

Şubat ayında alınan bir kararla 37 hakim ve savcının daha görev yerleri değiştirildi.

Bu ayın başlarında 4.009 hakim, savcı ve mahkeme üyesinin yeni görevlendirilmesiyle büyük bir yeniden yapılanma daha gerçekleşti.

Kararnameyle 290 mahkeme üyesi ve idari yargı başkanı atandı. Değişiklik, aralarında Bolu, Sivas, Tekirdağ, Kars ve Tunceli’nin de bulunduğu 20 ildeki yeni başsavcıları içeriyor.

Vakfıkebir, Germencik, Çivril, Mut, Pazarcık, Gerede ve Şereflikoçhisar ilçelerindeki adliyelere ilk kez başsavcılar atandı.

HSK ayrıca Torbalı, Anamur, Çerkezköy, Çeşme, Dörtyol, Milas, Polatlı, Birecik, Ergani ve Reyhanlı ilçelerinde ağır ceza mahkemeleri kurulacağını ve bu mahkemelere yeni başkanların atanacağını duyurdu.

Ayrıca Yargıtay’a 45 soruşturma hakimi ve 14 cumhuriyet savcısı atandı. Yüksek mahkemenin 10 hakimi bölge adliye mahkemelerine, 12 hakim ise ilk derece mahkemelerine atandı.

Öte yandan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, geçtiğimiz Aralık ayında yapılan yazılı sınavı geçen adaylar arasından seçilen 1000 hakim ve savcı yardımcısının mülakat sonuçlarını açıkladı.

Tunç, sosyal medya paylaşımında, “Hakimler ve savcılarımızın kürsüye daha donanımlı ve daha güçlü hazırlanmalarını sağlayacak yeni sistemimizin birinci hakim ve savcı yardımcılarını tebrik ediyor, görevlerinde başarılar diliyorum.” 29 Haziran’da.

Yeni hakim ve savcı yardımcıları mesleğe resmen katılmadan önce Adalet Akademisi’nde bir yıllık eğitimden geçecek.

Bakan, daha sonra iki yıl boyunca deneyimli meslektaşlarıyla birlikte “usta-çırak ilişkisi” içinde çalışacaklarını söyledi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İbrahim Kalın ile Haniye’den Gazze’de ateşkes görüşmesi