DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Türksat 6A ABD’deki Uzay İstasyonuna Gönderildi

Türkiye’nin ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A, önümüzdeki ay uzaya fırlatılacak. İşte, tüm merak edilenler!

Türkiye’nin ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A, önümüzdeki ay uzaya fırlatılacak.

Önümüzdeki ay uzaya fırlatılacak olan Türkiye’nin ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A, ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’na gönderdi.

Türksat 6A Uydusu Ne Zaman Uzaya Gidecek? İşte Detaylar

Kargo uçağıyla 17 saatlik yolculuğa çıkan uydu, ardından Elon Musk’un SpaceX ekiplerine emanet edilecek.

Türksat 6A uydusunun testlerinin yapıldığı Ankara tesisinde 4 Haziran’da Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun katıldığı bir tören düzenlendi.

Etkinlikte konuşan Kacır, uyduyu ülkenin bugüne kadar ürettiği en yüksek teknolojik değer olarak nitelendirdi.

Fırlatma için görevlendirilen Türk ekibi de Florida’ya gidecek ve vardıklarında SpaceX’in fırlatma işlemlerini başlatacak. Uydu, iniş sonrası testlere tabi tutulacak ve yakıt doldurma işlemleri SpaceX hangarında gerçekleştirilecek.

Kacıir, kesin bir gün belirtmeden, SpaceX’in Falcon 9 roketinin Türksat-6A’yı 8-15 Temmuz tarihleri ​​arasında yörüngeye itmesinin planlandığını söyledi.

Yerlileşme oranı yüzde 80’i aşan Türksat 6A, Türk mühendisler tarafından Ankara’daki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde (USET) üretildi. 42 derecelik doğu yörüngesine yerleştirilecek uydu, Dünya’dan 35.786 kilometre uzakta olacak.

7,5 kilowatt güç kapasitesi ve 4 bin 250 kilogram ağırlığa sahip uydu, Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya’nın şu anda mevcut Türk uydularının kapsama alanı dışında kalan belirli bölgelerini kapsama alanına alacak.

Uydunun faaliyete geçmesinin, ülkenin bölgeye yönelik uydu hizmeti ihracatını önemli ölçüde artırması bekleniyor.

Ulaştırma Bakanı, 15 yıllık bir görev süresi boyunca faaliyet gösterecek şekilde tasarlandığını ve yüksek düzeyde yerli üretime sahip olduğunu, uydu ve uzay sektöründe dışa bağımlılığı önemli ölçüde azalttığını söyledi.

Uraloğlu, Haberleşme uyduları üretebilen seçkin ülkeler arasına katılan Türkiye’nin, Türksat-6A tecrübesinin ardından uydu ihracatçısı konumuna yükselmeyi hedeflediğini ifade etti ve “Türksat-6A ile Türkiye’nin uydularının ulaştığı nüfus 3,5 milyardan 5 milyara çıkacak. Uydunun hizmete girmesi, Türkiye’nin dünyaya uydu hizmeti ihracatını da önemli ölçüde artıracak” ifadelerini kullandı.

Türkiye artık iletişim ve televizyon yayıncılığı gibi hizmetlerini beş Türk uydusu üzerinden yürütüyor.

Önümüzdeki günlerde ilk yerli uydunun fırlatılmasıyla filonun uydu sayısı altıya çıkacak. Türkiye, uydu üretim kabiliyetine sahip 11 ülke arasına girmeye hazırlanıyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Instagram Reklam Molası Dönemini Başlatacak