DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Türkmen Gazı Türkiye ve Avrupa’ya Ulaştırılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Türkmen gazı Türkiye ve Avrupa’ya ulaştırılacak" sözleriyle müjdeyi verdi. İşte, TANAP projesinin detayları!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkmen gazı Türkiye ve Avrupa’ya ulaştırılacak” sözleriyle müjdeyi verdi. İşte, TANAP projesinin detayları!

Türkmen Gazı Türkiye ve Avrupa’ya Ulaştırılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Salı günü yaptığı açıklamada, Türkmen gazının genişletilmiş Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) aracılığıyla Türkiye ve Avrupa’ya aktarılmasının sadece an meselesi olduğunu söyledi.

Azerbaycan’ın Bakü kentinde düzenlenen Uluslararası Hazar Petrol ve Gaz Fuarı’nda konuşan Erdoğan, “Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Erzurum boru hatları ve TANAP gibi altyapı yatırımlarıyla taçlandırılan uzun yıllara dayanan işbirliğimiz, yalnızca Türkiye ve Azerbaycan’a fayda sağlamakla kalmamış, aynı zamanda bölgenin enerji güvenliğine de önemli katkılar sağlamıştır” şeklinde konuştu.

Türkiye, Batı Kafkasya’da Barışı Korumaya Kararlı

“Nahçıvan ve Iğdır-Nahçıvan doğalgaz hattı projelerimizde elektrik ihracatını en kısa sürede tamamlamayı hedefliyoruz” diyen Erdoğan, Türkiye’nin Batı Kafkasya’da barış ve istikrarı korumaya kararlı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu konulardaki çalışmalarımızın çok yakında meyvelerini vermesi şüphesiz Türkiye ve Azerbaycan’ın bir diğer ortak başarısı olacaktır.” dedi ve Türk dünyasının çeşitli alanlarda olduğu gibi enerji alanında da işbirliklerini daha da geliştirmeye ve derinleştirmeye istekli olduğunu ifade etti.

İki ülkenin yenilenebilir enerji, yeni teknolojiler ve enerji kaynağı çeşitliliği konularında iş birliğini güçlendirdiğini söyleyen Erdoğan, “Tarihi İpek Yolu’na raylar üzerinde hayat veren Orta Koridor’un omurgası olan Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla yük taşımacılığında 6 kat kapasite artışı sağlanacak. bölgesel ulaşım ağının geliştirilmesi açısından stratejik öneme sahiptir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan’ın 11-22 Kasım’da BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin 29. Taraflar Konferansı’na (COP 29) ev sahipliği yapacağını hatırlatarak, konferansa her türlü desteği sağlamaya hazır olduklarını ifade etti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kayseri’de Askeri Eğitim Uçağı Düştü: 2 Ölü!