DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Türkiye ve Yunanistan, AGİT görevleri için ortak adayları belirledi

Türkiye ve Yunanistan, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesindeki iki pozisyon için ortak aday göstererek, tarihsel olarak sorunlu ilişkilerinde çözülme sinyali verdi.

Türkiye ve Yunanistan, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesindeki iki pozisyon için ortak aday göstererek, tarihsel olarak sorunlu ilişkilerinde çözülme sinyali verdi.

Komşu Ülkelerin İlişkisi Derinleşiyor

Türkiye ve Yunanistan dışişleri bakanları Hakan Fidan ve Yorgo Gerapetritis, adaylık süresinin bitiminden hemen önce, mayıs ayı sonlarında yazdıkları bir mektupta, ülkelerinin AGİT için ortak adaylara destek verdiklerini ifade ettiler.

AGİT’in Viyana’daki merkezindeki Türk ve Yunan yetkililere ulaşan mektupta, eski Türk bakan yardımcısı ve BM daimi temsilcisi Feridun Sinirlioğlu’nun AGİT genel sekreteri görevine aday gösterilmesinin ana hatları çizildi.

Sinirlioğlu, 57 üyeli örgütte genel sekreterlik görevi için beş adayla daha rekabet halinde.

Metinde ayrıca, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı hukuk dairesi eski müdürü Mania Telalian’ın AGİT’in Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Dairesi’nin direktörlüğüne getirilmesi de önerildi.

Adaylıklar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis’in geçen yıl Temmuz ayında düzenlenen NATO zirvesinde yaptığı toplantı sırasında başlatılan, komşular arasındaki buzların çözüldüğü bir dönemde geldi.

Liderler, ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açma konusunda anlaşarak karşılıklı ziyaretlere ve yasadışı göçle mücadele çabaları da dahil olmak üzere çok sayıda işbirliği anlaşmasının imzalanmasına yol açtı.

Yakınlaşmanın yakın zamandaki bir sonucu, Türkiye’nin Yunanistan’ın Parthenon Mermerlerini British Museum’dan alma kampanyasına destek vermesi ve Lord Elgin’in antikaları kaldırmak için Osmanlı izni aldığı iddiasını reddetmesiydi.

Atina’daki yetkililerin çok önemli bir itiraf olarak selamladığı bir hamleyle, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kaçakçılıkla mücadele üst düzey yetkilisi Zeynep Boz, akranına M.Ö. heykellerin anıtı.

Ancak ortak adaylıklar, Fileleftheros gazetesinin hoşnutsuzluğunu dile getirmesiyle, özellikle Kıbrıs Rum Kesimi’nde tartışmalara yol açtı.

Kıbrıs Rum yönetimi 2004’ten bu yana AB üyesiyken, kuzey kesimi yalnızca Ankara tarafından tanınıyor.

Bu arada basında çıkan haberlerde, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın büyükelçiliklerine ortak adaylıkları destekleme amaçlı etkinlikler düzenlemek için Türk mevkidaşlarıyla işbirliği yapma talimatı verdiği belirtildi.

Şu anda AGİT’in dönem başkanlığını yürüten Malta, üye ülkelerle yapılan istişarelere dayanarak Eylül ayına kadar kilit pozisyonlara yapılacak atamaları belirleyen bir rapor hazırlayacak.

Her iki tarafın son zamanlardaki olumlu jestleri, toprak anlaşmazlıkları, deniz sınırlarındaki farklılıklar ve farklı siyasi ideolojilerden kaynaklanan uzun süredir devam eden gerilimlerden bir kopuşun sinyalini veriyor.

Yunanistan’ın geçtiğimiz yıl Türkiye’nin güneydoğusunda yaşanan yıkıcı depreme hızlı tepki vermesi ve kurtarma ekipleri ve yardım göndermesiyle ilişkilerdeki çözülme ivme kazandı. Dayanışma, Yunanistan’ın kuzeyinde meydana gelen trajik tren kazasının ardından Ankara’nın taziyelerini iletmesi ve yardım sağlamasıyla daha da derinleşti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Türkiye ve Ermenistan ilişkilerinde son durum