DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Türkiye gri listeden çıktı! Yabancı yatırımların artması bekleniyor

'Gri listeden' çıkarılmanın yabancı yatırımları artırması bekleniyor…

‘Gri listeden’ çıkarılmanın yabancı yatırımları artırması bekleniyor…

Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Türkiye’yi gri listeden çıkarmıştı. Şimdi bu kararın ülkeye yabancı yatırım akışını artırması bekleniyor.

Türkiye’ye Yabancı Yatırımlar Artabilir

FATF, 28 Haziran’da Türkiye’yi özel inceleme gerektiren ülkeler arasındaki “gri liste“den çıkardığını duyurdu.

FATF, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kara para aklamayı önleme ve terörizmin finansmanıyla mücadele rejimini iyileştirmede önemli ilerleme kaydettiğini ve artık FATF’in artırılmış izleme sürecine tabi olmadığını belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, “Bu sonuç, finansal sistemimize olan güveni daha da artıracak ve programımızın hedeflerine ulaşma çabalarımızı destekleyecektir.” ifadesine yer verildi.

Kara para aklamayla mücadeleye odaklanan uluslararası izleme örgütü, Türkiye’nin notunu 2021 yılında “gri listeye” düşürdü.

Moody’s Endüstri Uygulama Lideri Mohamed Daoud, “Bu gelişmenin Türkiye’nin uluslararası alanda itibarını artırması, potansiyel olarak yabancı yatırımları ve Avrupa ve ABD kurumlarıyla ilişkileri güçlendirmesi bekleniyor” şeklinde konuştu.

Analistlere göre, FATF’ın kararının hem doğrudan yabancı yatırımların hem de portföy yatırımlarının artmasıyla sonuçlanması muhtemel.

FATF’ın kararından sonra yabancı sermaye girişlerinin artması beklenmeli

Ata Yatırım’dan Cemal Demirtaş da gri listeden çıkmanın doğrudan yabancı yatırımları ve portföy yatırımlarını artırabilecek önemli bir gelişme olduğunu kabul etti. Demirtaş, “Bu konu (gri liste) yılın başından bu yana piyasanın gündemindeydi. FATF’ın kararı, yabancı fon girişi ve uzun vadede Türkiye ekonomisine olumlu etkisi açısından memnuniyet verici bir hamledir.” dedi.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç, gri listeden çıkarılmanın dış ticaret yapan firmaların üzerindeki ek yükü hafifleteceğini, denetimleri azaltacağını ve sonuçta ihracatın artmasına yardımcı olacağını söyledi.

Nisan ayında Türkiye, 1,3 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım çekerken, yılın ilk dört ayında 2,75 milyar dolarlık giriş gerçekleşti. Portföy yatırımlarında Ocak-Nisan döneminde 5,78 milyar dolarlık net giriş kaydedildi.

Geçtiğimiz yıl, doğrudan yabancı yatırım girişi önceki yılın 13,7 milyar dolarından 10,6 milyar dolara geriledi. Türkiye’ye 2007 yılında 22 milyar dolar ile rekor doğrudan yabancı yatırım girişi görüldü. 2002 yılından bu yana Türkiye’ye gelen toplam doğrudan yabancı yatırım girişi 266 milyar doları aştı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Yüzde 25 kira artışı sınırlaması kaldırıldı