DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Türk ordusu personeline sosyal medya yasağı!

Yeni yasa muvazzaf Türk ordusu personelinin sosyal medya kullanımını yasaklıyor. İşte, detaylar!

Yeni yasa muvazzaf Türk ordusu personelinin sosyal medya kullanımını yasaklıyor. İşte, detaylar!

Yeni çıkarılan yasayla, askeri personelin ülke genelinde kışla veya görev istasyonlarında ve sınır ötesi operasyon bölgelerinde görev yaparken herhangi bir platformda sosyal medya paylaşımı yapması yasaklandı.

Bu yasama hamlesi, bu yılın başında Türk askeri mensuplarının Kuzey Irak’taki üslere yönelik terör saldırıları öncesinde tespit edilen ve tartışmalara yol açan TikTok paylaşımlarının ardından geldi. Daha sonra savunma yetkilileri, terörle mücadele operasyonları için belirlenen bölgelerde akıllı telefonların kullanımını yasakladı.

Nisan 2022’de başlatılan Pençe-Kilit operasyonları, Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak tanımlanan PKK’nın Irak’ın kuzey bölgelerinde kullandığı saklanma yerlerinin ortadan kaldırılmasını amaçlayan bir dizi terörle mücadele çalışmasıdır.

Bu yasağın bir uzantısı olarak geçtiğimiz haftalarda askerlik personel kanunu ve zorunlu askerlik düzenlemelerine ilişkin yeni bir torba yasa tasarısı mecliste onaylandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayını bekleyen yeni tedbirler, imzalanıp Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Yasaya göre askeri personelin kendisinin veya yoldaşlarının kimliklerini açıklaması yasaktır.

Ayrıca askerlerin görev ve faaliyetleri kapsamında her türlü askeri bilgi, belge, konum bilgisi veya bu içeriği içeren metin, fotoğraf, ses kaydı ve video gibi medyaları paylaşması yasaktır.

Yerel basında çıkan haberlere göre, yasaklanan platformlar açıkça “radyo, televizyon, internet, sosyal medya, gazete, dergi, kitap ve diğer tüm medya kuruluşlarını” içeriyordu.

Ayrıca, “her türlü yazılı, görsel, işitsel ve elektronik kitle iletişim araçları” ifadesi, yasağın kapsamına giren tüm yayın alanlarını kapsamlı bir şekilde kapsamaktadır. Bu yönergeye aykırı davranan personele “kışlaya kapatma” cezası uygulanacaktır.

Sosyal medya kullanımının ötesinde düzenlemeler de içeren mevzuatta, pozisyon yetersizliği nedeniyle emekliye ayrılan ancak emekliliğe hak kazanma yaşını karşılamayan askeri personele de emekli maaşı bağlanması öngörülüyor. Ayrıca Harp Okulu öğrencileri de yakında kendi kurumlarında yeni kurulacak bir birim aracılığıyla yabancı dil eğitimi alacak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

PKK terör örgütünün 2 elebaşı Batman’da etkisiz hale getirildi