DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Tübitak Uzaya Giden Yolu Açıyor

Tübitak Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü, Gezeravcı'dan sonra Atasever'le ikinci kez bir Türk astronotu uzaya gönderiyor.

Tübitak Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü, Gezeravcı’dan sonra Atasever’le ikinci kez bir Türk astronotu uzaya gönderiyor.

Tübitak Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Mehmet Nefes, Tübitak Uzay’ın Türkiye’nin uzay ekosisteminin uzay çalışmalarını ilerletmeye yönelik bir geliştirme merkezi olarak hizmet ettiğini söyledi. Nefes, “Tübitak Uzay, Türkiye’nin uzayla ilgili her türlü ihtiyacını karşılayabilecek, gidilecek yer olma potansiyeline sahip. Bir gün üzerinde çalıştığımız teknolojilerimizin bizi aya taşıyacağını göreceğiz” diye konuştu.

Nefes, Türkiye’nin ilk uzay gezgini Alper Gezeravcı’yı Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) başarıyla gönderdikten sonra Ulusal Uzay Programı doğrultusunda araştırma ve geliştirmeye devam ettiklerini söyledi.

Merkezin, 8 Haziran’da ülkenin ikinci uzay gezgini Tuva Cihangir Atasever‘in yörünge altı araştırma uçuşunu da koordine edeceğini kaydetti.

Tübitak Uzay, Türkiye’nin uzay ekosisteminin gelişmesi için bir nevi kuluçka merkezi

Nefes, Tübitak Uzay’ın ilk olarak Bilsat ile başlayıp Rasat, Göktürk-2 ve İmece ile devam ederek uydu alanında rekabet ettiğini ve üstlendikleri her projenin teknolojik kapasitelerine katkıda bulunduğunu vurguladı. İşte, Mehmet Nefes’in o açıklamaları:

“İmece uydusu şu anda başarılı bir şekilde çalışıyor, yörüngedeki kabul testleri sürecini yer istasyonumuzdan takip ediyoruz, yakın zamanda Türk Hava Kuvvetlerine teslim edeceğiz.”

“Türksat 6A’nın ana yüklenicisiyiz ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Aselsan ve Ctech ile birlikte Türkiye’nin en büyük Ar-Ge projesini üstlendik. Türksat 6A’yı 4 Haziran’da ABD’ye göndereceğiz ve uydunun hafta içinde fırlatılmasını planlıyoruz.”

“Tübitak Uzay, Türkiye’nin uzay ekosisteminin gelişmesi için bir nevi kuluçka merkezi olduğundan, yerli firmaların projelerine çok yakın çalışarak, eğitim ve danışmanlık vererek, altyapımızı onların kullanımına sunarak destek veriyoruz.”

Nefes, dünyanın herhangi bir yerinin görüntüsünü alacak bir uyduya komuta etmenin önemli olduğunu, Türkiye’nin uzay alanındaki ticari ve askeri ihtiyaçlarının milli projelerle ülkenin cari açığına katkı sağlayacağını söyledi.

Merkezin ana hedefinin, Türkiye’nin uzay teknolojileri ihtiyaçlarını karşılarken, ilgili bilgi birikimini ve insan kaynağını koruyup geliştirmek olduğunu kaydetti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Snapdragon 8 Gen 4 telefonlar cep yakacak!