DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

TBMM önemli teklifleri görüşmek için tatili erteledi

TBMM önemli teklifleri görüşmek için 1 Temmuz’daki resmi tatili erteledi…

TBMM önemli teklifleri görüşmek için 1 Temmuz’daki resmi tatili erteledi…

Başlangıçta 1 Temmuz’da tatile girecek olan TBMM, AK Parti’nin revize edilmiş bir takvim önermesinin ardından çalışma süresini uzattı.

Yasama organının, çok sayıda önemli yasa teklifinin tamamlanmasının ardından Temmuz ayı sonunda tatile çıkması bekleniyor.

Meclis’in dikkatini bekleyen kritik konular arasında başıboş köpeklere yönelik “ötenazi” yasa tasarısı ve yeni vergi paketi yer alıyor.

Sokak hayvanları yasa tasarısı, başıboş köpeklerin yakalanması ve kısırlaştırılmasına ilişkin kuralların ana hatlarını çizerek kamusal ve siyasi tartışmayı ateşledi.

Tasarı, agresif, kuduza yatkın veya anatomik olarak deforme olduğu düşünülen köpeklerin toplanmasına öncelik veriyor ve tehdit edici olmayan köpeklerin kısırlaştırılmaları halinde sokaklarda kalmasına izin veriyor.

Barınak bakımı için fazla hasta veya aşırı agresif olduğu düşünülen ya da bir ay içinde sahiplenilmeyen başıboş hayvanlar, teklif edilen yasa uyarınca “ötenazi” ile karşı karşıya kalacak. Bu önlem tartışma ve tartışmalara yol açtı.

Ek olarak, ayrıntıları belirsizliğini koruyan bir vergi düzenlemesi de değerlendiriliyor.

Basında çıkan haberlerde çeşitli yeni vergilerin getirilebileceği belirtiliyor.

İddialara yanıt veren AK Parti sözcüsü Ömer Çelik, “Yeni vergilere ilişkin açıklamaların çoğunun spekülatif olduğunu” söyledi.

Bunlar vergi adaletini sağlamaya yönelik çabalardır” dedi.

Ayrıca Türkiye’den çıkış ücretinin 150 liradan 1.500 liraya çıkabileceği yönünde haberler de dikkat çekiyor.

AK Parti ayrıca kamu sektöründeki kemer sıkma tedbirlerini güçlendirecek bir yasal değişiklik yapmayı da planlıyor. Yerel basında çıkan haberlere göre, kemer sıkma politikalarına ilişkin daha önceki bir genelgeyle uyumlu olan yasa, mali disiplini güçlendirmeyi amaçlıyor.

İlgili bir gelişmede, Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) kripto paraların ihraç, satış ve dağıtımını düzenleme yetkisi verildi.

26 Haziran’da kabul edilen yasa tasarısı, yatırımcıları korumak ve yaptırımları uygulamak için hizmet sağlayıcılara sermaye zorunluluğu getiriyor. Artık tüm transfer işlemleri kayıt altına alınacak ve SPK, hizmet sağlayıcılar ile müşteriler arasındaki sözleşmelerin şartlarını belirleme yetkisine sahip olacak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kocaeli’de okul müdür yardımcısı evinin önünde vurularak öldürüldü