DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Suriye’deki Türkiye karşıtı gösteriler kınandı

Dışişleri Bakanlığı, Suriye'deki Türkiye karşıtı gösterileri kınayan bir paylaşımda bulundu.

Dışişleri Bakanlığı, Suriye’deki Türkiye karşıtı gösterileri kınayan bir paylaşımda bulundu.

Suriye’deki Protestolar Kınandı

Ankara, Suriye’nin kuzeyindeki Türkiye karşıtı gösterileri kınadı ve Suriyeli bir vatandaşın yaşattığı çocuk istismarı olayının ve ardından Kayseri’de yaşanan protestoların “provokasyon amacıyla istismar edildiğini” ileri sürdü.

Dışişleri Bakanlığı’ndan 1 Temmuz günü geç saatlerde yapılan açıklamada, “Türkiye’nin Suriye halkının refahına yönelik çabaları ve ilkeli duruşu her türlü provokasyonun üstündedir” denildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, Suriye’nin Ankara kontrolündeki kuzeybatı kesiminde silahlı protestocularla Türk güçleri arasında çıkan çatışmalar dört ölümle sonuçlandı.

Protestolar, bir gün önce Suriyeli bir adamın bir çocuğu taciz etmekle suçlandığı Türkiye’nin merkezindeki Suriyeli işletmelere ve mülklere yönelik saldırının ardından geldi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, X hesabından olaya karışan çocuğun aynı zamanda tacizci olduğu iddia edilen kişiyle bağlantılı Suriyeli bir kız çocuğu olduğunu bildirdi.

İngiltere merkezli gözlemci, bölge genelinde yüzlerce kişinin gösteri yaptığını, üçünün Afrin’de ve birinin de Jarablos’ta öldürüldüğünü söyledi.

Silahlı kişilerin El Bab’da Türk kamyonlarına ateş açtığı ve diğer protestocuların Türk bayraklarını kaldırıp Cerablus sınır kapısına saldırmaya çalışması, sınır muhafızlarının ateş açmasına neden oldu.

Öte yandan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “devletin egemenlik alametlerine hakaret” suçlamasıyla Suriye’nin kuzeyinde yaşanan olaylarla ilgili soruşturma başlatılacağını duyurdu.

1 Temmuz günü erken saatlerde Türk polisi, Kayseri’deki saldırının ardından 67 kişiyi gözaltına almıştı.

Yerel basında çıkan haberlere göre güvenlik kaynakları, “Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı yapılan bu eylemlere hiçbir şekilde izin verilmeyecektir” açıklamasında bulundu.

Kaynaklar, İçişleri Bakanlığı ve polisin hem Türkiye içinde hem de Suriye’nin kuzeyindeki olayları koordine edip izlediğini ve gerekli müdahaleleri yaptığını ifade etti.

Suriye’deki geçici hükümet de yazılı bir açıklama yaparak Türk bayrağına yönelik eylemleri kınadı.

Açıklamada, “Kurtarılmış bölgelerde yaşayan halkımız, Türk ve Suriye halkı arasındaki mevcut ittifakı baltalamayı amaçlayan provokatif çağrılara kulak asmamalı, Türk ordusunun ve Suriye Milli Ordusu’nun fedakarlıkları ile inşa edilen mülk ve kurumlara saldırmalıdır” denildi.

Geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriyeli mevkidaşı Beşar Esad ile olası bir görüşmeye işaret ederek bunun imkansız olmadığını ifade etmişti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Sıcak hava dalgası Türkiye’nin bazı kısımlarını etkisi altına alırken yangın riskleri de artıyor