DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Sivas katliamı kurbanları 31’inci yıl dönümünde anıldı

Sivas katliamı kurbanları 31'inci yıl dönümünde anıldı.

Sivas katliamı kurbanları 31’inci yıl dönümünde anıldı.

Sivas’ta katliamın 31’inci yıl dönümünde onlarca kişinin ölümüne yol açan ölümcül saldırının kurbanlarını anmak için dün yüzlerce kişi yürüdü.

Sivas katliamı kurbanları 31’inci yıl dönümünde anıldı

1993 yılında Madımak Oteli’nde çoğunluğu Alevi aydınlara yönelik düzenlenen kundaklama saldırısında 33 aydın ve 2 otel çalışanı hayatını kaybetmişti.

Büyük bir grup, hayatını kaybedenleri anmak için kentteki Valilik binasından, çetenin kundaklama saldırısına hedef olan otele yürüdü.

Heyet, binada hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu anıt köşesine karanfil bıraktı.

Vali Yılmaz Şimşek konuşmasında “Bu acı sadece burada hayatını kaybedenlerin yakınlarının acısı değil, hepimizin acısıdır. Tüm Sivas’ın, tüm Türkiye’nin, milletimizin acısıdır. Umarız böyle trajik bir olay yaşanmaz. Olaylar bir daha tekrarlanmıyor. Sivas’ta sevgi ve barış iklimini sonsuza kadar yaşatmayı arzuluyoruz. Bu çalışmalarımız ve gayretli çalışmalarımız sonucunda, gelecek nesillere daha çok sevgi, barış ve kardeşlik dolu bir dünya miras bırakabiliriz” ifadelerini kullandı.

Alevi derneklerinin günün erken saatlerinde düzenlediği yürüyüşe ise ana muhalefetteki CHP lideri Özgür Özel ve Türkiye İşçi Partisi Başkanı Erkan Baş katıldı.

Hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının bulunduğu kalabalık, “Sivas’ı unutma, Sivas’ı unutma” gibi sloganlar attı.

Özel, konuşmasında yeniden yargılama çağrısını yineleyerek, saldırıyla ilgili davanın geçen Eylül ayında zaman aşımına uğradığını hatırlattı.

“Bu bir insanlık suçudur ve dolayısıyla herhangi bir zamanaşımına tabi değildir. İnsanlığa dair umudumuzu ve iyimserliğimizi hâlâ koruyoruz. Temyiz aşamasında istinaf mahkemesinden bozma kararı bekliyoruz” diyen Özel, olayın yaşandığı ve şu anda bilim ve kültür merkezi olarak hizmet veren binanın “utanç müzesi” olarak hizmete açılması gerektiğini vurguladı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Ankara tren garındaki terör olayında flaş gelişme! 10 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası