DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Salda Gölü’ndeki yol inşaatı kaygıları artırıyor

Salda Gölü'ndeki yol inşaatı kaygıları artırıyor…

Salda Gölü’ndeki yol inşaatı kaygıları artırıyor…

Burdur’un güneyindeki Salda Gölü yakınındaki yol inşaatı projesi, bir uzmanın kirlilik potansiyeli ve bunun gölün ekosistemine yönelik tehdit konusunda uyarması nedeniyle tartışmalara yol açtı.

Salda Gölü Yol İnşaatında Son Durum

Burdur Valiliği’nin, Salda Gölü’nün batısında bisiklet yolunun tamamlanacağı yönündeki duyurusunun ardından, Türkiye Doğa Koruma Derneği (TTKD) Başkanı ve bilimsel danışmanı Dr. Erol Kesici, çeşitli uyarılara rağmen göl çevresinde yol inşaatının devam etmesinden duyduğu endişeyi dile getirdi.

Gölün batı yakasına yakın Kayadibi ve Doğanbaba köyleri arasında yapılan yola değinen Kesici, “Çok hayal kırıklığı yarattı. Salda Gölü’ne yol açabileceği potansiyel tehlike göz ardı edildi” şeklinde konuştu.

Gölün insan faaliyetlerinden korunması gerektiğini vurgulayan Kesici, şunları kaydetti: “Bu alan değerli manyezit yatakları içeriyor. Yol çalışmaları, göl ekosistemi ile göl kıyısından dağ eteklerine kadar uzanan bu doğal kaynak arasındaki bağlantıyı koparttı. ”

“Bölge, göl ortamında oluşan kayalardan oluşan, yüzde 90’ın üzerinde magnezyum ve demir açısından zengin koyu renkli mineraller içeren çökeltilerle dolu. Her açıdan inanılmaz derecede değerli olan bu hidratlı karbonatlar, biyomineralizasyon yoluyla karnabahar gibi büyüyor. Hatta insanları uyarıyorum. Bu beyaz kayaların ve tortul çökeltilerin bulunduğu alanlara basılmasına karşı çıkılmalıdır, çünkü bunlar canlılık içeren tohumlardır. Ancak Salda Gölü’nün suyu bugün kararmakta ve tehlike altındadır” diye uyardı.

Kesici, asfaltın sökülerek yerine ekosistemle uyumlu ve diğer kaplama türlerine göre daha uzun ömürlü çimento beton yol kaplamalarının yapılması gerektiğini vurguladı.

Asfalttan daha maliyetli olmasına rağmen değeri parasal değeri aşan Salda’nın korunması için yetkililerin hiçbir masraftan kaçınmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Değişken hava koşulları tarla ve seralarda verimi etkiliyor