DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Sahipsiz hayvanlara ilişkin yasa taslağı ‘ötenazi’ maddesini içerecek

Sokak hayvanlarının toplatılıp barınaklara alınması ve 30 gün içinde sahiplendirilmezlerse uyutulmasına yönelik yasa taslağına 'ötenazi' maddesi de eklenecek.

Sokak hayvanlarının toplatılıp barınaklara alınması ve 30 gün içinde sahiplendirilmezlerse uyutulmasına yönelik yasa taslağına ‘ötenazi’ maddesi de eklenecek.

Sokak Köpeklerine Ötenazi Yapılacak mı?

AK Parti Meclis Lideri Abdullah Güler, sahipsiz hayvanlara ilişkin yasa taslağının diğer hayvanların korunmasını sağlayacak bir ötenazi maddesi içereceğini söyledi.

Sahiplendirilmemiş hayvanlara 30 gün içinde ötenazi yapılmasını öngören teklif, uzun süredir ulusal gündemin öne çıkan konularından biri oldu.

Tasarıya göre saldırganlık gösteren, sürü oluşturan, anatomik bozukluğu olan veya kuduz riski taşıyan köpekler toplanacak. Zararsız olduğu değerlendirilen köpeklerin sokaklarda kalmasına izin verilecek.

Barınaklarda yaşayabilecek durumda olan köpekler tecrit edilecek, bir ay içinde sahiplenilmeyen köpekler ise ötenazi ile karşı karşıya kalacak.

Güler, “Kuduz riski taşıyan, hasta, sahiplenilemeyen, beslenmesi zor olan hayvanlarımız var. Bu nedenle barınaktaki diğer hayvanların sağlığını da korumak zorundasınız” dedi.

Ötenazi kararının barınak veterinerleri ve kamu yöneticileri tarafından alınmasıyla uygulamanın yasada “öldürme” veya “uyutma” değil “ötenazi” olarak tanımlanacağını bildirdi.

Tartışmalı tasarının Temmuz ayında meclis tatile girmeden önce sunulması bekleniyor.

Son zamanlarda köpek saldırıları ve kovalamaca sonucu meydana gelen, bazıları ölümle sonuçlanan trafik kazalarına ilişkin medya haberlerinde artış yaşandı.

Güler, yasa taslağının bu tür olaylardan etkilenen kişilerle yapılan kapsamlı istişareler sonrasında hazırlandığını söyledi.

“Sokaklar hayvanlar için güvenli alan değil. Soğuk var, açlık var, saldırılar var, hastalıklar var o yüzden hayvanlarımızın güvenli alanlara götürülmesi gerekiyor” diye konuştu.

Tasarıya göre barınaklara alınan veya sokağa bırakılan köpekler kısırlaştırılacak.

Hayvanlarla İlgili Yeni Cezalar

Ayrıca yeni cezalar da getiriyor. Hayvanları başka ilçelerde veya ormanlık alanlarda toplayıp terk edenlere hayvan başına 50 bin lira (1.500 dolar) para cezası verilecek.

Ayrıca hayvanları sahiplenip daha sonra terk edenlere veya yasa dışı yetiştiriciliğe karışanlara uygulanan 5 bin liralık cezanın da 50 bin liraya çıkarılacağı belirtildi.

Hayvan hakları grupları ötenazinin insanlık dışı olduğunu savunuyor ve kısırlaştırma programlarının iyileştirilmesine ve sorumlu evcil hayvan sahipliğinin desteklenmesine daha fazla kaynağın yönlendirilmesini savunuyor.

AK Parti yetkilileri ise tekliflerine İngiltere, İtalya ve Portekiz’deki benzer uygulamaları örnek gösteriyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Türkiye NATO’nun savunma harcaması hedefine ulaştı