DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Putin’den Türkiye’ye BRICS’e Katılım Desteği

Putin, Moskova'nın Türkiye'nin BRICS'e katılma isteğini 'tamamen desteklediğini' söyledi.

Putin, Moskova’nın Türkiye’nin BRICS’e katılma isteğini ‘tamamen desteklediğini’ söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Salı günü Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la bir araya gelerek, Moskova’nın Türkiye’nin BRICS bloğuna katılma ilgisine tam destek verdiğini ifade etti.

Rusya’dan Türkiye’ye BRICS’e Katılım Desteği

Fidan’ın BRICS+ dışişleri bakanları toplantısına katılmasının ardından 11 Haziran’da basına kapalı yapılan görüşmelerde Putin, Fidan’a “Türkiye’nin BRICS çalışmalarına gösterdiği ilgiyi memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

Putin, “Şüphesiz ki, bu birlik ülkeleriyle bir arada olma, daha yakın olma, ortak sorunları çözme arzu ve arzusunu tam olarak destekleyeceğiz” dedi.

Putin, BRICS ülkeleri arasında, özellikle kendi bölgelerinde, daha derin ve yoğun katılımın teşvik edilmesinin önemini vurguladı. Hem güvenlik hem de ekonomik işbirliğini geliştirmeye odaklanarak küresel sahnedeki eylemlerini etkili bir şekilde koordine etmek için bunun gerekli olduğunu belirtti.

Türk diplomatik kaynakları, Fidan’ın 11 Haziran’ın başlarında Rus mevkidaşı Sergei Lavrov ile ikili ve bölgesel ilişkileri ele alan ve özellikle Gazze’deki son duruma odaklanan görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Kaynaklara göre Hakan Fidan ve Lavrov ayrıca Türkiye için önemli ekonomik konulara da değindi.

Üst düzey diplomatların toplantısı Rusya’nın batısındaki Nizhny Novgorod’da düzenlenen BRICS zirvesinde gerçekleşti.

Fidan, zirvede Gazze’deki insani durumun ele alındığı bir oturumda konuştu.

Bakan Fidan, uluslararası ilişkilerde çatışmalara ilişkin daha fazla işbirliği ve diplomasiyi savunarak, Türkiye’nin BRICS ile olan ilişkisine olan bağlılığını vurguladı.

Oturumda üye ülkelerin yanı sıra aralarında Türkiye, Belarus, Küba ve Venezuela’nın da bulunduğu 15 ülkeye davetiye gönderildi.

Putin-Erdoğan Görüşmesi

Putin, önümüzdeki ay yapılacak zirvede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeyi umduğunu belirterek, Moskova’nın Ankara ile ilişkilerinin gelişmesinden memnun olduğunu belirtti.

Putin, Kazakistan’ın başkentinde düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesine atıfta bulunarak Fidan’a, “Umarım çok yakında, bildiğim kadarıyla 3 veya 4 Temmuz’da Astana’da olur. Bu uluslararası bir etkinliğin parçası ve o ve ben bir araya gelip tüm güncel konuları tartışma fırsatına sahip olacağız” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Erdoğan-Özel Görüşmesi CHP Genel Merkezi’nde Gerçekleşti