DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Özgür Özel: “Cumhurbaşkanlığı seçimini İmamoğlu veya Yavaş kazanacaktı”

CHP Lideri Özgür Özel, aday olsalardı, Cumhurbaşkanlığı seçimini Erdoğan'a karşı Ekrem İmamoğlu veya Mansur Yavaş'ın kazanacağını düşünüyor. İşte, Özel'in o açıklamaları!

CHP Lideri Özgür Özel, aday olsalardı, Cumhurbaşkanlığı seçimini Erdoğan’a karşı Ekrem İmamoğlu veya Mansur Yavaş’ın kazanacağını düşünüyor. İşte, Özel’in o açıklamaları!

Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Özel’in Favori Adayları Onlardı

Gazeteci Fatih Altaylı, ana muhalefetteki CHP lideri Özgür Özel’in, Erdoğan’a karşı 2023 cumhurbaşkanlığı seçimini Kılıçdaroğlu yerine İmamoğlu veya Yavaş’ın kazanacağını söylediğini bildirdi.

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Özgür Özel, belediye başkanları Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın 2023 cumhurbaşkanlığı seçimini Recep Tayyip Erdoğan’a karşı kazanabileceklerini öne sürdü.

Gazeteci Fatih Altaylı, 22 Haziran tarihli köşesinde Özel’le Kurban Bayramı’ndan bir gün önce yaptığı görüşmeyi aktardı.

“Özel, Kemal Kılıçdaroğlu’nun son seçimdeki cumhurbaşkanı adaylığını çok yanlış bulduğunu ve bunu kendisiyle paylaştığını söyledi. Altaylı, ‘Ekrem İmamoğlu veya Mansur Yavaş aday olsaydı şu anda Erdoğan ofiste oturuyor olmazdı’ dedi.

Tartışmalı bir adaylık sürecinin ardından Kılıçdaroğlu, 2023’te ana muhalefetin cumhurbaşkanı adayı oldu.

Aralarında CHP’nin de bulunduğu 6 muhalefet partisinin yer aldığı Millet İttifakı’ndaki parti liderleri, dönemin İYİ Parti lideri Meral Akşener’in geçici görüş ayrılığına rağmen sonunda Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusunda uzlaştı.

Bazı uzmanlar ve siyasi isimler, kendisinin Erdoğan’a rakip olacak kişi olmadığını söyleyerek adaylığına karşı çıktı.

Yarışın ikinci turunda Kılıçdaroğlu oyların yalnızca yüzde 47,8’ini alarak Erdoğan’ın yeniden seçilmesinin önünü açtı.

Kasım ayında Kılıçdaroğlu, 13 yıllık iktidarının ardından CHP kurultayını da kaybetmiş, Özgür Özel CHP’nin yeni genel başkanı olmuştu.

Altaylı, Özel’in, İmamoğlu ve Özel’in 2023 seçimlerindeki cumhurbaşkanı yardımcılığı adaylıklarını “siyasi geleceklerini sona erdirmeye yönelik bir operasyon olduğunu ancak işe yaramadığını” ifade etti.

2023 Mayıs cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Akşener, 3 Mart’ta dönemin CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığını, ittifaktaki diğer partilerin de aynı görüşte olmasına rağmen, adaylığının İYİ Parti’ye dayatıldığını söyleyerek açıkça reddetmişti.

Bir gün sonra Akşener, anketlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı daha iyi performans gösterebileceklerini gösteren İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı aday olarak desteklediğini söyledi. Liderlerin İmamoğlu ve Yavaş’ın başkan yardımcılıkları konusunda anlaşmasının ardından ittifaka geri döndü.

Altaylı, “Özgür Özel’in Cumhurbaşkanlığına aday olmak gibi bir niyeti yok. Yaklaşımından şunu anlıyorum. Bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP’nin cumhurbaşkanı adayı ya Ekrem İmamoğlu ya da Mansur Yavaş olacak. Belki ikisi de olabilir” diye ekledi.

CHP’li İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 31 Mart yerel seçimlerinde yeniden seçilmelerinin ardından ikinci dönemlerini yaşıyor.

Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesine ilişkin de açıklamalarda bulunarak eleştirilere değindi.

Özel, “Ben hiçbir zaman AKP sözcüsü olmadım ve AKP’nin 22 yıllık birikmiş günahlarına, suçlarına ortak olamam. Bugün Türkiye’nin en büyük partisiyiz, lider partisiyiz, belediyelerin çoğunluğu bizde. Bu çoğunluğun sorunlarını aktarmak ve iktidar tarafından engellenen belediyelerimizin çalışmalarını konuşmak için Cumhurbaşkanı ile görüştüm” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Cevdet Yılmaz Pazar günü Cezayir’i ziyaret edecek