DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Özel’in Esad’la Görüşme Talebi Kabul Edildi

Suriye, CHP lideri Özgür Özel'in Şam'ı ziyaret etme ve Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile görüşme talebini kabul etti.

Suriye, CHP lideri Özgür Özel’in Şam’ı ziyaret etme ve Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile görüşme talebini kabul etti.

Özel ile Esad Görüşmesinden Beklenenler

Bir parti yetkilisi, 10 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Suriyeli yetkililerin, Türkiye’nin ana muhalefet partisi CHP’nin Genel Başkanı Özgür Özel’in Şam’ı ziyaret etme ve Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile görüşme talebini kabul ettiğini açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, özel yayın kuruluşu Halk TV’ye yaptığı açıklamada, “Görüşme niyeti karşılandı. Artık yalnızca şartların olgunluğu, toplantının nerede ve hangi tarihte yapılacağı konuşulacak.” dedi.

Özgür Özel, daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriyeli mevkidaşı arasında arabuluculuk yapabileceğini öne sürmüştü.

T24 haber sitesine yaptığı açıklamada, “Önce Esad’ın Türkiye ile masaya oturmaya ikna edilmesi gerekiyor. Ben Esad’ı masaya oturmaya ikna edebilirim. Yeter ki Erdoğan’ın böyle bir niyeti var” diye konuştu.

Arap Baharı ayaklanmalarının Suriye’ye ulaştığı ve ülkeyi savaşa sürüklediği 2011 yılından bu yana komşular arasında anlaşmazlıklar yaşanıyor.

Beşar Esad yakın zamanda daha geniş bölgesel uzlaşma çabaları kapsamında Türkiye ile bağları onarmaya istekli olduğunu gösterdi.

Erdoğan daha sonra Esad’la görüşme olasılığını ima ederek bunun imkansız olmadığını belirtti ve “Her an Esad’a davetiye gönderebiliriz” dedi.

BM Göç Örgütü’ne göre, Türkiye şu anda başta Suriye olmak üzere yaklaşık 3,6 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyor ve bu da onu dünya çapında bu konuda lider ülke yapıyor.

Özel, Esad’la olası görüşmelerinde Türkiye’nin mülteci sorununu çözme ve Avrupa’dan kaynak arama sözü verdi. Özel, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında 2016 yılında imzalanan ve Ankara’nın Avrupa’ya düzensiz göçü engelleme taahhüdü karşılığında Türkiye’deki Suriyeli mültecilere yardım paketi sağlayan mültecilerle ilgili anlaşmayı eleştirdi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Macaristan Başbakanı Orban Bir Araya Geldi