DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Otobüs bileti fiyatları bayram ve yaz tatilinde uçak biletlerini geçiyor

Otobüs bileti fiyatları bayram ve yaz tatilinde uçak biletlerini geçiyor. Şehirlerarası yolculukta bu bayram ve yaz sezonu vatandaşlar ne yapacağını şaşırdı.

Otobüs bileti fiyatları bayram ve yaz tatilinde uçak biletlerini geçiyor. Şehirlerarası yolculukta bu bayram ve yaz sezonu vatandaşlar ne yapacağını şaşırdı.

Otobüs Bileti Fiyatları Dudak Uçuklatıyor

Yaz tatilinin başlaması ve Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte Türkiye’de şehirlerarası otobüs biletlerinin fiyatlarının uçak biletlerini geçmesi sosyal medyada tartışma yarattı.

Son veriler, 1 Haziran’da İstanbul’dan Muğla’ya otobüs biletinin 1.500 lira, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Muğla’ya uçuşun ise 550 lira olduğunu gösteriyor. Benzer şekilde 10 Haziran’da otobüs bileti 900 liralık uçak biletine göre 1.250 lira oldu.

Otobüsler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım, otobüs firmalarının dört ayda bir fiyatlarını Ulaştırma Bakanlığı’na ilettiklerini açıkladı. Akaryakıt zamlarını öngören şirketler, genellikle tatil gibi yoğun dönemlerde uygulanan daha yüksek fiyatlar için onay aldı.

Sosyal medya, özellikle uçak biletlerini aşan otobüs biletleri fiyatlarının yüksek olmasıyla ilgili şikayetlerle çalkalanıyor. Yıldırım, artan akaryakıt fiyatları, otoyol ve köprü geçiş ücretleri ve bilet satışlarından alınan komisyon kesintilerinin fiyatlara yansıdığını belirtti. Yoğun dönemlerde yüksek fiyatlar uygulanırken, yoğun olmayan dönemlerde ise indirimlerin mümkün olduğunu vurguladı.

Uçak Bileti Fiyatlarını Geçti

“İstanbul-İzmir otobüs yolculuğunda sürücüler yolcu başına 70 lira otoyol ve köprü ücretinin yanı sıra personel gideri, yakıt gideri ve yüzde 13’e varan internet bilet satış komisyonu ödüyor.”

Ulaşım maliyetlerini de karşılaştıran Yıldırım, şu anda otobüs bileti fiyatlarının uçak bileti fiyatlarının üzerinde olduğunu, bu durumun dünya genelinde görülen alışılagelmiş eğilimi tersine çevirdiğini vurguladı.

Şehirlerarası sefer yapan otobüs şoförü Emin Özkan da bazı illere gidiş-dönüş yakıt maliyetinin 30 bin lira civarında olmasının havayolu fiyatlarıyla rekabet etmeyi zorlaştırdığını kaydetti. Ayrıca otobüs işletmecileri, otobüste 30 yolcu taşımak yerine uçakların tek seferde 500 yolcu taşıması nedeniyle hayatta kalma mücadelesi veriyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Türkiye ve Dünya Bankası Orman Yangını Projesiyle Dikkat Çekti