DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

NATO zirvesinde Türkiye için vurgulanan 10 önemli konu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen NATO zirvesinde Türkiye için vurgulanan başlıklar merak ediliyor. İşte, Türkiye için 10 önemli başlık!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen NATO zirvesinde Türkiye için vurgulanan başlıklar merak ediliyor. İşte, Türkiye için 10 önemli başlık!

Washington’da düzenlenen NATO liderler zirvesinde Türkiye için 10 başlık öne çıktı. 2025 yılında Hollanda’da yapılması planlanan zirvenin ardından liderler bir sonraki toplantı için Türkiye’de bir araya gelecek. Peki, Türkiye için hangi konular öne çıktı?

NATO zirvesinde Türkiye için vurgulanan konular

Washington zirvesinde terörün NATO’nun karşı karşıya olduğu Rusya’dan sonra ikinci en büyük tehdit olduğu ve Rusya’nın “Müttefiklerin güvenliğine yönelik en önemli ve doğrudan tehdit olmayı sürdürdüğü” belirtildi.

Ayrıca geçen yıl Litvanya’nın Vilnius kentinde düzenlenen zirvede müttefiklerin birbirlerine yaptırım uygulamaması yönünde alınan karar, bu yılki zirvede de teyit edildi.

Balistik füze tehdidinin giderek arttığının vurgulandığı zirvede, Türkiye için önemli bir nokta olan tüm NATO müttefiklerinin tam olarak korunmasına yönelik kararlılık da bir kez daha teyit edildi.

NATO-AB ilişkileri

Türkiye için çok önemli konulardan biri, NATO-AB işbirliğinin, Türkiye’nin tercih ettiği politikaya uygun, daha eski anlaşmalara dayanması kararıydı.

Bazı üye ülkelerin Ukrayna’nın desteklenmesi, siber savunma, dezenformasyonla mücadele ve teknoloji alanlarında geliştirdikleri, kendi aralarında veya NATO çerçevesi dışında yürütülen amiral gemisi projelerinin, Türkiye’nin görüşünü de destekleyecek şekilde NATO’nun savunma planlama sürecine göre yürütülmesi kararlaştırıldı. NATO’yu tek güvenlik şemsiyesi olarak görüyoruz.

Zirvede ayrıca Türkiye’nin savunma harcamalarının GSYİH’nın yüzde 2’sine yükseldiği belirtildi ve NATO bunu takdirle kabul etti.

Bu bağlamda Türkiye, Vilnius zirvesinde kabul edilen NATO’nun savunma sanayii kapasitesinin artırılmasına yönelik destek planını yineledi ve yeni bir destek taahhüdü verdi.

Montrö Sözleşmesine Referans

Rusya-Ukrayna çatışması bağlamında, Türkiye’nin Montreux Sözleşmesi’ni Karadeniz Tahıl Girişimi ile birlikte uygulaması ve taraflar arasındaki arabuluculuk çabaları küresel çapta büyük ilgi gördü.

Washington Zirve Deklarasyonu’nda Montrö Sözleşmesi’ne doğrudan atıf yapılmış ve Ukrayna’ya yapılan mali olmayan katkıların NATO tarafından tanınması kararlaştırılmıştı.

Zirvede ayrıca Ukrayna’ya eğitim desteği verilmesi ve uzun vadeli bir güvenlik yardım paketi hazırlanması kararlaştırıldı.

Ayrıca, müttefiklerin Ukrayna’ya verdiği desteği koordine etmek amacıyla NATO-Ukrayna ortak analiz, eğitim ve öğretim merkezi kurulmasına da karar verildi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Üniversitelerde ikinci öğretim programları kapatıldı