DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

NATO terörle mücadele konusunda yeni bir politika izleyecek

NATO terörle mücadele konusunda önümüzdeki günlerde yapılacak zirvede yeni bir politika rehberini hayata geçirecek. İşte detaylar!

NATO terörle mücadele konusunda önümüzdeki günlerde yapılacak zirvede yeni bir politika rehberini hayata geçirecek. İşte detaylar!

NATO Terörle Mücadele İçin Yol Haritasını Değiştiriyor

NATO’nun Rusya ile birlikte ittifaka yönelik iki ana tehditten biri olan terörle mücadele konusunda Temmuz ayında yapılacak büyük zirvede yeni bir politika rehberi kabul etmesi bekleniyor.

32 ülkeden oluşan ittifak, 75’inci yıldönümünü kutlamak üzere eyalet ve hükümet başkanlarının katılımıyla 9 ve 11 Temmuz’da Washington’da toplanacak.

Üst düzey bir Türk yetkiliye göre zirvede esas olarak NATO’nun yenilenen kolektif güvenlik ve caydırıcılık kapasitesi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve terörle mücadele tartışılacak.

İttifak, 2022’de Madrid’de yaptığı zirvede Rusya’yı ve terörizmi en büyük iki tehdit olarak belirledi ve ikincisine ilişkin yeni bir politika kılavuzu kabul edecek.

“Şu anda zirvede kabul edilecek bir politika rehberi üzerinde çalışıyoruz. Yetkili, bu, ittifakın terörle mücadeledeki kararlılığının temellerini özetleyen genel bir belge olacak” ifadeleri kullanıldı.

Onlarca yıldır PKK ve onun Suriyeli ortağı YPG de dahil olmak üzere çok sayıda terör örgütüyle mücadele eden Türkiye, ittifakta terörle mücadeleye yeterince vurgu yapılmamasından şikayetçi.

Yetkili, Ankara’nın terörizmin NATO’ya yönelik ikinci tehdit olarak tanımlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ancak müttefiklerin terörle ortaklaşa nasıl mücadele edileceği konusunda henüz tartışıp anlaşmaya varmadıklarını hatırlattı.

Yetkili, bunun en önemli nedenlerinden birinin ABD’nin IŞİD’le mücadele bahanesiyle Suriye’nin kuzeyinde YPG’ye siyasi ve askeri destek sağlaması olduğunun altını çizdi.

“Bu konudaki yanlış politikalarının ortaya çıkmasını istemiyorlar. Bu yüzden bu konuların ittifakta ele alınmasını engelliyorlar” diye vurguladı.

NATO terörle mücadele konusunun ele alınacağı zirveye diğer liderlerle birlikte katılmayı planlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin, ABD’nin bir NATO müttefikine tehdit oluşturan terör örgütüne verdiği desteğin devam etmesinden duyduğu rahatsızlığı yinelemesi bekleniyor.

Ancak yetkili, Türkiye’nin bu konunun zirveyi gölgelemesine izin vermeyeceğini ve konuyu ABD ile ikili platformda tartışmaya devam edeceğini vurguladı.

Türkiye ile ABD, uzun ve sıkıntılı bir dönemin ardından son dönemde ikili ilişkilerinde ilerleme kaydetti. Tüm ikili konuların yanı sıra bölgesel ve küresel çatışmaların tartışılacağı dışişleri bakanları düzeyinde Stratejik Mekanizmayı başlattılar. Son zamanlarda durmuş olan terörle mücadele görüşmelerine de yeniden başladılar.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İsrail rehine operasyonunda ABD’li yardım iskelesini mi kullandı?