DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Mısır ve İngiltere’den Ateşkes Çağrısı!

Mısır ve İngiltere dışişleri bakanları Biden'ın ateşkes teklifini telefonda tartıştı. Gazze'de ateşkes görüşmeleri ne durumda?

Mısır ve İngiltere, Hamas ve İsrail’i Gazze Şeridi’nde ateşkes anlaşması yapmaya çağırdı.

Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry ile İngiliz mevkidaşı David Cameron arasındaki telefon görüşmesinde, iki diplomatın ABD Başkanı Joe Biden’ın Gazze’de ateşkes ve rehine takası önerisini görüştüğü belirtildi.

Cuma günü Biden, İsrail’in Gazze’deki düşmanlıkları sona erdirecek ve kıyı bölgesinde tutulan rehinelerin serbest bırakılmasını sağlayacak üç aşamalı bir anlaşma sunduğunu söyledi. Planda ateşkes, rehine-mahkum değişimi ve Gazze’nin yeniden inşası yer alıyor.

Açıklamada, iki bakanın Gazze’de ateşkes sağlamayı amaçlayan çabalara desteklerini yinelediği ve Hamas ile İsrail’i bölgedeki “insani krizi sona erdirme anlaşmasını tamamlamaya” çağırdığı belirtildi.

Shoukry, Mısır’ın “İsrail’in Gazze’deki savaşını sona erdirme, insani yardıma tam erişimin sağlanması, İsrail işgal güçlerinin Gazze Şeridi’nden tamamen çekilmesi ve yerinden edilenlerin geri dönüşü” çabalarına verdiği desteğin altını çizdi.

Ayrıca İsrail’in özellikle Refah’taki askeri operasyonlarının durdurulması ve İsrail ile Gazze arasındaki tüm geçişlerin yardımın tam girişine izin verecek şekilde açılması çağrısını da yineledi.

Biden’ın önerisine İsrail veya Hamas’tan henüz resmi bir yanıt gelmedi ancak Filistinli grup, “kalıcı ateşkes, Gazze Şeridi’nden tamamen çekilme, yeniden inşa çabaları, İsrail’in geri dönüşünü içeren her türlü öneriye olumlu yanıt vereceğini” söyledi.

Ancak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Pazartesi günü Gazze’deki savaşı “durdurmaya hazır olmadığını” belirterek, Biden’ın ateşkes önerisine ilişkin sözlerinin “yanlış” olduğunu iddia etti.
İsrail ile Hamas arasında ABD, Katar ve Mısır’ın arabuluculuğunda yürütülen dolaylı müzakereler şu ana kadar kalıcı bir ateşkes üzerinde anlaşmaya varamadı.
İsrail savaşının başlamasından neredeyse sekiz ay sonra, Gazze’nin büyük bir kısmı gıda, temiz su ve ilaç ablukasının ortasında harabeye dönmüştü.

İsrail, Uluslararası Adalet Divanı’nda soykırımla suçlanıyor; mahkeme, son kararında Tel Aviv’e, Mayıs ayında işgal edilmeden önce bir milyondan fazla Filistinlinin savaştan sığındığı güneydeki Refah kentindeki operasyonlarını derhal durdurma talimatı verdi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonu tek haneye indireceğiz