DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

MEB bünyesinde öğretmen yetiştirecek bir akademi kurulacak

Meclis, öğretmen adaylarının göreve başlamadan önce yetiştirilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bir akademi kurulması yönünde yasa teklifini görüşecek.

Meclis, öğretmen adaylarının göreve başlamadan önce yetiştirilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bir akademi kurulması yönünde yasa teklifini görüşecek.

Öğretmenlik mesleği kanununda önerilen reformlar 5 Temmuz’da ilgili komisyon tarafından kabul edildi ve parlamentonun genel kurul toplantısında ele alınacak.

Milli Eğitim Akademisi Açılacak

Tasarıya göre eğitimciler, kamu personel sınavı KPSS’den aldıkları puanlara göre akademiye alınacak. Akademi programını başarıyla tamamlayanların tamamı öğretmenlik görevlerine atanacak.

Milli Eğitim Akademisi’nin açılış tarihi ve prosedür ayrıntılarına ilişkin ayrıntılar ise belirsizliğini koruyor.

Tasarıyı imzalayan AK Parti milletvekili Nazım Maviş, “Akademide verilmesi planlanan hazırlık eğitimi, bir öğretmenin sahip olması gereken tüm niteliklerin dikkate alındığı teorik ve uygulamalı derslerden oluşacak” diye konuştu.

Eğitim kurumu yöneticilerine yönetsel formasyonun da kazandırılması amaçlanıyor.

Önerilen reformun aynı zamanda eğitimcilere yönelik kariyer ilerleme yapılarını yeniden şekillendirmesi ve onlara yönelik şiddetle mücadeleye yönelik önlemler getirmesi bekleniyor. Eğitim sektöründeki atama prosedürlerini elden geçirmeyi amaçlıyor.

Kanun taslağına ve kabul edilen yeni müfredata yanıt olarak CHP, eğitim alanındaki sorunlara çözüm bulmak amacıyla basın açıklaması yapacaklarını duyurmuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Sinan Ateş cinayeti davasında 10 kişi serbest bırakıldı