DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

La Nina Hava Akımı Başlıyor! Sıcaklıklar Düşecek Mi?

BM, La Nina'nın bu yıl sıcaklıkların düşürülmesine yardımcı olabileceğini tahmin ediyor. El Nino sonrası başlayan La Nina hava akımı nedir? İşte önemli detaylar!

BM, La Nina’nın bu yıl sıcaklıkların düşürülmesine yardımcı olabileceğini tahmin ediyor. El Nino sonrası başlayan La Nina hava akımı nedir? İşte önemli detaylar!

La Nina Etkisi Başlıyor

Birleşmiş Milletler hava durumu ajansı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, soğuyan La Nina hava olayının bu yıl geri dönmesinin, aylarca süren küresel sıcaklık kayıtlarından sonra sıcaklıkların bir miktar düşmesine yardımcı olabileceğini söyledi.

BM’nin açıklamasına göre, 2023’ün ortasından bu yana küresel sıcaklıklarda artışa ve dünya çapında aşırı hava koşullarına neden olan El Nino olayındaki ısınan hava durumu modelinin “sona erme işaretleri göstermesi” nedeniyle, etki muhtemelen önümüzdeki birkaç ay içinde hissedilecek.

Dünya Meteoroloji Örgütü, aşırı hava koşullarını kötüleştirmeye ve mevsimsel yağış ve sıcaklık düzenlerini altüst etmeye devam eden insan kaynaklı iklim değişikliği nedeniyle küresel sıcaklıkların uzun vadede artmaya devam edeceği konusunda uyardı.

La Nina, tropik Pasifik Okyanusu’nun geniş alanlarındaki okyanus yüzeyi sıcaklıklarının rüzgarlar, yağmurlar ve atmosfer basıncındaki değişikliklerle birlikte soğumasını ifade eder.

Birçok yerde, özellikle de tropik bölgelerde, La Nina, okyanusların yüzeyini ısıtan, dünyanın bazı yerlerinde kuraklığa yol açan ve başka yerlerde şiddetli sağanak yağışları tetikleyen El Nino’nun tersi iklim etkileri yaratıyor.

El Nino’nun geri döndüğü Haziran 2023’ten bu yana her ay yeni bir yüksek sıcaklık rekoru kırıldı ve 2023, dünya çapında bugüne kadar kaydedilen en sıcak yıl oldu.

BM, sera gazları üreten fosil yakıtların kullanımı nedeniyle gezegenin genel olarak ısınmaya devam edeceğini söyledi.

Haziran ve Kasım ayları arasında Atlantik’te dört ila yedi büyük kasırga bekleniyor. Yaklaşan Atlantik kasırga sezonunun, Atlantik Okyanusu’nda rekora yakın sıcak okyanus sıcaklıkları, Pasifik’te La-Nina koşullarının gelişmesi, Atlantik ticaret rüzgarlarının azalması ve daha az rüzgar kesmesi gibi faktörlerin bir araya gelmesi nedeniyle normalin üzerinde aktiviteye sahip olması bekleniyor.

El Nino ve La Nina için mevsimsel tahminler ve küresel olarak iklim düzenleri üzerinde beklenen etkiler, erken uyarılar ve erken eylem konusunda bilgilendirme açısından önemli bir araç.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İstanbul’da Köpekleri Uyutma Yasası Protesto Edildi