DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Kürekçiler Akdeniz fokları için risk oluşturuyor

Paddleboard yani kürek sörfçüleri, Akdeniz fokları sürülerinin nesli açısından risk oluşturuyor.

Paddleboard yani kürek sörfçüleri, Akdeniz fokları sürülerinin nesli açısından risk oluşturuyor.

Akdeniz Fokları Tehlikede…

Akdeniz Üniversitesi’nden Profesör Dr. Mehmet Gökoğlu, kayalıklardan geçerken mağaraların içinde fotoğraf çeken sörfçülerin, mağaralarda yuva yapan yarasaların yanı sıra Akdeniz foklarını da rahatsız ettiği konusunda uyardı.

Gökoğlu, düzinelerce kürekli sörfçüyü, nesli tükenmekte olan Akdeniz foklarının ortak yuvalama alanı olan güneydeki Antalya ilindeki deniz kayalıklarına akın ederek hayvanlar için potansiyel bir tehlike oluşturduğu konusunda uyardı.

Bu faaliyetlerin bir an önce durdurulması gerektiğinin altını çizen uzman, “İnsanlar bunu genellikle denizdeki kayalıkları gözlemlemek için, özellikle de deniz düz olduğunda yapıyor. Hatta mağaralara bile iniyorlar” dedi.

Dünyada sadece 700 hayvanı kalmışken nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Akdeniz fokları, kayalıklarda gezinen turistlerin de ilgisini çekiyor.

Geriye kalan bu hayvanların bir kısmının Türkiye-Yunanistan arasındaki kıyılarda yaşadığını belirten profesör, bu yoğun ilgi nedeniyle sorunun devam etmesi durumunda oluşabilecek tehlikeye dikkat çekti.

“Mağaralarda annelerinin beslediği yavru foklar var. Uzman, insanlar tarafından tehdit edildiğini hissettikleri için bebeklerini bırakabilirler ve bebeği kaybedebiliriz” dedi.

Akdeniz’deki fokların iki yılda bir doğum yaptığını vurgulayan profesör, bu durumun tür açısından büyük bir risk olduğunu belirterek, “Buralar nadir yuvalama alanları olduğundan insanoğlunun bunlara müdahale etmemesi gerekiyor.”

Gökoğlu, sörfçülerin falez kıyılarına girmeden faaliyetlerine devam edebileceklerini belirterek, alanın şamandıralanarak sınırın belirlenmesi tavsiyesinde bulundu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Dünya iklim değişikliğinin yol açtığı orman yangınlarına hazır değil!