DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Karabağ, Türk devletleri liderlerinin toplantısına ev sahipliği yapacak

Azerbaycan Karabağ, Türk devletleri liderlerinin toplantısına ev sahipliği yapacak. İşte, detaylar…

Azerbaycan Karabağ, Türk devletleri liderlerinin toplantısına ev sahipliği yapacak. İşte, detaylar…

Liderler ulaşım bağlantılarını ve 11-22 Kasım tarihleri ​​arasında Azerbaycan’da düzenlenecek COP29 hazırlıklarını görüşecek.

Türk Devletlerinin Liderleri Karabağ’da Bir Araya Gelecek

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in önerdiği Türk Devletleri Teşkilatı (OTS) devlet başkanlarının gayrı resmi zirvesi, Azerbaycan‘ın son yıllarda kurtardığı Karabağ bölgesinde Cuma ve Cumartesi günleri gerçekleşiyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Şuşa’daki zirveye katılacak ve zirveye Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan’dan devlet başkanları ve üst düzey yetkililerin yanı sıra Türk Devletleri Teşkilatı gözlemci ülkeleri Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Macaristan’ın liderleri de katılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın da katılması planlanıyordu ancak kendisi, Avrupa Şampiyonası’nda mücadele eden Türk Milli Futbol Takımı’nı desteklemek için Almanya’da bulunuyor. Türkiye’nin görüşüne göre, takımdaki bir oyuncunun haksız yere iki maç men edilmesi nedeniyle Erdoğan’ın Almanya’ya katılımı önemli görülüyor.

“Ulaştırma, Bağlantı ve İklim Eylemi Yoluyla Sürdürülebilir Bir Gelecek İnşa Etmek” temalı zirvede liderler, Orta Koridor ve diğer ulaşım bağlantılarının güçlendirilmesinin yanı sıra 29. Taraflar Konferansı (COP 29) hazırlıklarını tartışacak.

Türk Devletleri Teşkilatı projelerine ilişkin çok sayıda belgenin onaylanacağı zirvede liderler Karabağ Deklarasyonu’nu imzalayacak.

Zirve öncesinde Türk Devletleri Teşkilatı Dışişleri Bakanları Konseyi, gündem maddelerini ve devlet başkanlarının imzalayacağı belgeleri sonuçlandırmak üzere Şuşa’da toplanacak.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Aliyev’in davetlisi olarak katılacak.

Aliyev, bir konuşmasında, “KKTC Cumhurbaşkanı Benim davetim üzerine Şuşa’da yapılacak zirveye katılacak. Bu, Türk halklarının birliğini hızlandıracaktır” ifadelerini kullandı.

Davet için Aliyev’e teşekkür eden Tatar, “KKTC’nin görünürlüğü ve uluslararası toplum tarafından zamanla daha fazla kabul görmesi yönündeki tüm bu atılım ve gelişmeler son derece önemli ve yeni politikamızı güçlendiriyor” diye yanıt verdi.

Aliyev, Cuma günü yaptığı hoş geldin konuşmasında, OTS liderlerinin yılda bir kez buluşmasının yeterli olmadığını, bu nedenle Şuşa’da gayrı resmi bir zirve düzenlenmesini önerdiğini söyledi.

Türk Devletleri Teşkilatı liderlerinin davetini kabul ettiğini belirten Aliyev, şunları kaydetti: “Zirvenin Şuşa’da yapılmasının büyük sembolik anlamı var. Şuşa 4 yıldır özgür ve burada hızlı imar ve imar çalışmaları yapılıyor. Türkiye, Özbekistan ve Kazakistan cumhurbaşkanları Şuşa’yı ziyaret etti, Kırgızistan cumhurbaşkanı da Ağdam ve Fuzuli’yi ziyaret etti. Bu, kurtarılan bölgelerin yeniden inşası açısından büyük önem taşıyor. Kardeşçe desteğimizi bir kez daha hissediyoruz. Bunu tüm Azerbaycan halkı hissediyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Yorgun mermi sorunsalına avukatlardan ortak talep!