DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Kamu harcamaları yapay zeka destekli sistemle izlenecek

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, kamu harcamaları yapay zeka izleme sistemini duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, kamu harcamaları yapay zeka izleme sistemini duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamu harcamalarının potansiyel mali tasarruf alanlarına ilişkin erken uyarı verecek yapay zeka destekli bir yazılım sistemi aracılığıyla takip edileceğini duyurdu.

Kamu Harcamaları Yapay Zeka Destekli Sistemle İzlenecek: Tasarruf Artırılacak

Bakan Şimşek, 9 Haziran’da kamuda tasarruf tedbirlerine ilişkin bir brifingde, “Yapay Zeka Destekli Muhasebe ve İleri Analitik Projesi” olarak adlandırılan girişimin, kamu harcamalarında verimliliği, kaliteyi, hızı ve tasarrufu artırmayı amaçladığını söyledi.

Geçen ay Türk hükümeti kamu harcamalarını azaltmayı amaçlayan üç yıllık bir kemer sıkma planını duyurdu. Hükümet, diğer önlemlerin yanı sıra kamu görevlilerinin işe alım ve ulaşım harcamalarını sınırlayacağını söyledi. Plan, tüm kamu hizmeti için çok sayıda bütçe kesintisi içeriyor.

Şimşek, “Yapay zekadan yararlanarak karar alma ve politika oluşturma süreçlerinin etkinliğini artırmayı, verimsiz harcama bölgelerini ortadan kaldırmayı, yeni harcama yollarını kısıtlamayı ve genel kamu harcama verimliliğini artırmayı hedefliyoruz” dedi ve sözlerine “Yapay zeka destekli, risk odaklı bir mali denetim altyapısının kurulması, hem iç hem de dış denetim faaliyetlerinin etkinliğini artıracaktır” şeklinde devam etti.

Kamu harcamaları yapay zeka sisteminin, tasarruf fırsatlarını belirlemek, kamu kurumlarının harcama kalıplarını incelemek ve kurumsallaştırılmış harcama önerileri sunmak için kamu harcamalarını analiz edeceğini söyledi.

Bakan, projenin paydaşlarından birinin Türkiye’nin en büyük bilim kurulu olan TÜBİTAK olduğunu vurgulayarak, hazırlık çalışmalarının iki ay içinde tamamlanacağını, uygulamaya ise bir yıl içinde başlayacağını söyledi.

“Hazırlık faaliyetlerini iki ay içinde tamamlamayı ve on iki ay gibi kısa bir süre içinde yapay zeka destekli harcama ve ödeme süreçlerini başlatmayı hedefliyoruz. Ülkemizin kamu harcamalarının niteliksel yönlerini önemli ölçüde iyileştirmeye hazır olan bu yapay zeka girişimi, tasarruf tedbirleri genelgesini somut olarak destekleyecek ve böylece ulusal ekonomimize önemli bir değer katacaktır” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Yeni 5 Türk Lirası madeni para tedavüle çıkacak