DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Kalkınma Yolu Projesi, doğu dünyasını Türkiye ve Irak üzerinden Avrupa’ya bağlayacak

Irak Başbakanı Sudani, doğu dünyasını Irak ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya bağlayacak olan Kalkınma Yolu Projesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Irak Başbakanı Sudani, doğu dünyasını Irak ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlayacak olan Kalkınma Yolu Projesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Sudani’den Kalkınma Yolu Projesi Açıklaması

Muhammed Şii Al Sudani‘nin Kalkınma Yolu Projesi hakkında yaptığı açıklamalar…

“Öncelikle Irak’ın Doğu ile Batı arasındaki ticaretteki rolünü tarihsel olarak ele almalıyız. Yüzyıllar boyunca, tarih öncesi çağlardan bu yana söylerken abartmıyorum, Mezopotamya bir ticaret koridoru, ticaret kervanlarının rotalarını kat etmek ve şehirleri ve kent merkezleriyle ticaret yapmak için tercih ettiği bir ovaydı.”

Sudani'den Kalkınma Yolu Projesi Açıklaması

Sudani’den Kalkınma Yolu Projesi Açıklaması

“Kalkınma Yolu, temelde bu tarihi rolün restorasyonu olup, mevcut piyasa denklemleri ve uluslararası ticaret hareketlerine göre Irak ve Türkiye toprakları üzerinden Doğu ile Avrupa’yı birbirine bağlayan Al-Faw Limanı’nı Türkiye sınırına bağlamaktadır”

Irak Başbakanı Sudani, bu bölgenin çatışma ve gerginliklerde dalgalanmalar yaşadığının altını çizdi.

“Bu, çıkarları ve faydaları iç içe geçiren projelere odaklanmayı gerektiriyor. Kalkınma Yolu Projesi, içinden geçen ticareti tamamlayarak, yanlarında sanayi şehirlerinin ortaya çıkmasına fırsat sağlayacak” dedi ve bu yılın sonlarında Al-Faw Limanı’nın ilk yanaşma yerlerinin açılışını yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Sudani, röportajın devamında “Ve Kalkınma Yolu koridoru boyunca ilk mal akışı başlayacak. Tüm ekonomik göstergeler ve fizibilite çalışmaları, bu koridorun mevcut güzergahlar arasında en uygun maliyetli ve en hızlı koridor olduğunu gösteriyor. Bunun bir alternatif olduğunu iddia etmiyoruz ancak bölgesel ve uluslararası ticaretin gerçekten Kalkınma Yolu’na ihtiyacı var. Bu proje, örtüşen çıkarları ve ekonomik sürdürülebilirlik faktörlerini birbirine bağlıyor ve geliştiriyor.” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

El Nino Etkisi Temmuz Ayına Dek Devam Edecek