DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

İstanbul’da taksilere ‘panik butonu’ geliyor

Taksi şoförlerine yönelik saldırıların artması nedeniyle İstanbul'da yeni güvenlik önlemi olarak "panik butonu" özelliği hayata geçiriliyor.

Taksi şoförlerine yönelik saldırıların artması nedeniyle İstanbul’da yeni güvenlik önlemi olarak “panik butonu” özelliği hayata geçiriliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı proje haziran ayı boyunca kapsamlı bir şekilde test edildi.

Taksilere Panik Butonu Geliyor

Girişim, işlerinde önemli risklerle karşı karşıya olan taksi şoförlerinin güvenliğini artırmayı amaçlıyor.

Sistemi anlatan taksi şoförü Birol Güneş, “Bu sistemde araç içerisinde yolcu ile tartışma yaşandığında panik butonu bulunmaktadır. Panik butonuna bastığınızda ‘TAXI S.O.S.’ ışığı yanıyor. Böylece polis birimlerine ve İstanbul Belediyesine haber veriliyor. İhbar verildiğinde en yakın ekipler (hangisi daha yakınsa polis ya da jandarma) olay yerine geliyor” şeklinde açıklama yaptı.

Sürücü Necati Kara ise sistemin önemine vurgu yaparak, “Biz taksiciler için biliyorsunuz can güvenliğimiz tehlikeye girebilir. Her türlü müşteriyle karşı karşıyayız. Bu sistemin çok iyi olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Projeye duyulan ihtiyaç, taksi şoförlerinin karıştığı hırsızlık, gasp, yaralanma ve ölüm olaylarının artmasından kaynaklanıyor.

Son 15 yılda dernekler ve sivil toplum kuruluşları tarafından bu tür güvenlik önlemlerinin uygulanmasına yönelik çeşitli çalışmalar ve çabalar yürütüldü, ancak uygulama çoğu zaman sekteye uğradı.

Belediyenin 12 Ocak’ta zorunlu hale getirdiği girişim, İstanbul’daki tüm taksilerin bu sisteme entegre edilmesini içeriyor.

Panik butonu basıldığında anında polise ve jandarmaya haber veriyor. Ek olarak sistem, gelişmiş güvenlik için anında görüntü aktarma özelliğine sahip bir kameraya sahip olacak.

Güneş, taksilerin bu özelliğe kavuşma sürecini anlattı.

“Randevu alıp belediyenin Bağcılar’daki tesisine gidiyorsunuz. Sıranız geldiğinde tavan ışıkları, panik butonları gibi her şey takılıdır. Entegrasyon devreye girdiğinde sistem devreye girecek.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Adalar halkından elektrikli minibüslere karşı protesto