DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

İstanbul’da Köpekleri Uyutma Yasası Protesto Edildi

İstanbul'da binlerce kişi köpekleri uyutma yasasına karşı yürüdü.

İstanbul’da binlerce kişi köpekleri uyutma yasasına karşı yürüdü.

Türkiye’nin dört bir yanından yaklaşık 5.000 hayvan hakları savunucusu, yakalandıktan sonraki 30 gün içinde sahiplenilmeyen sokak köpeklerine ötenazi yapılmasını öngören yasa teklifine karşı İstanbul’da bir miting yaptı.

İstanbul’da Köpekleri Uyutma Yasası Protesto Edildi

Aralarında şarkıcı Ebru Polat, sunucu Seren Serengil ve oyuncu Begüm Kütük’ün de bulunduğu önemli isimler, Fatih ilçesindeki Yenikapı Etkinlik Merkezi’nde bir araya gelerek yasa tasarısını insanın, hayvanın, doğanın ve dünyanın özgürlüğünü savunan sloganlarla protesto etti.

Dört saat süren mitingde, “Vermediğin canı alamazsın”, “Öldürme, yaşa ve yaşat”, “Tek çare kısırlaştırmadır” gibi mesajların yer aldığı pankartlar açıldı.

Protestocular, “Paniler öldürülemez” ve “Kafesleri kırın, hayvanlara özgürlük” gibi sloganlar attı.

Katılımcılar arasında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Sera Kadıgil, İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi üyeleri ve Bağımsız Veteriner Hekimler Derneği üyeleri de yer aldı. Başıboş köpeklerin toplanması ve ötenazi yapılmasına ilişkin düzenlemelerin hayvanların doğal yaşam hakkına aykırı olduğunu öne sürerek öneriye karşı olduklarını dile getirdiler.

Mitingde, sokak hayvanları için çözümün, kısırlaştırma, aşılama ve tedaviye odaklanan mevcut hayvan hakları yasasının uygulanmasında yattığı vurgulandı.

Grup adına konuşan hayvan hakları savunucusu Ali Toroz, münferit olayları haksız itlaf nedeni olarak göstererek, planlanan düzenlemenin hayvanlara yönelik bir tehdit olduğunu savundu.

“Üzücü ve münferit olayları vurguladılar. Bunu gerekçe olarak kullandılar. Ancak yakından baktığımızda hepsinin önlenebilir olduğunu gördük. Bu münferit olaylar nedeniyle köpekler şeytanlaştırılamaz, itlaf edilemez veya öldürülemez.”

Farklı şehirlerde eş zamanlı olarak benzer protestolar düzenlendi ve önerilen köpekleri uyutma yasasına karşı sesler birleştirildi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Hakkari Belediye Başkanı terörle bağlantılı olduğu iddiasıyla gözaltına alındı