DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Haydarpaşa Garı Bu Yıl Hizmete Açılacak

İstanbul’un tarihi, turistik, kültürel değerlerinin başında gelen Haydarpaşa Garı’nın restorasyon tadilat çalışmaları 2024 yılı içerisinde tamamlanıyor.

İstanbul’un tarihi, turistik, kültürel değerlerinin başında gelen Haydarpaşa Garı’nın restorasyon tadilat çalışmaları 2024 yılı içerisinde tamamlanıyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, kazılardan elde edilen bulguların sergileneceği ören yeri de dahil olmak üzere İstanbul’un tarihi Haydarpaşa Garı’nda yıllardır süren restorasyon çalışmalarının bu yıl tamamlanacağını söyledi.

Haydarpaşa Garı Yılsonu Açılıyor

116 yıl önce açılışı yapılan Haydarpaşa Tren Garı, o zamandan beri Türkiye’nin en görkemli simgesel yapılarından biri olarak duruyor.

Ancak 28 Kasım 2010’da çıkan yangın sonucu istasyonda büyük hasar meydana geldi ve çatısı çöktü, birçok bölüm kullanılamaz hale geldi.

Basına açıklamalarda bulunan Bakan Uraloğlu, iki aşamada yürütülen restorasyon çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Üç yıl içinde tamamlanan ilk aşamada, tarihi istasyonun en fazla hasar gören çatısının titizlikle restorasyonuna odaklanıldı. İkinci aşamada binanın olası depremlere karşı güçlendirilmesine yönelik zemin iyileştirme çalışmaları ve yapısal güçlendirme çalışmaları yapıldı.

Bakan Uraloğlu, “Dış cepheyi titizlikle restore ediyor, yapının bütünlüğünü korumak için sanatsal temizliği de içeren koruma çalışmaları yürütüyoruz. İstasyon binasının restorasyonunda, özel olarak temin edilen bir kumtaşı türü olan Lefke taşını kullanarak benzersiz bir teknik kullanıyoruz. Bu proje için bir taş ocağı kuruldu.” diye konuştu.

Haydarpaşa Garı’nın yakın zamanda tüm restorasyon çalışmalarının tamamlanarak yıl içinde tamamen hizmete açılacağını söyleyen Uraloğlu, Haydarpaşa Garı’nın, restorasyon sırasında keşfedilen çok sayıda tarihi eserin sergileneceği, Türkiye’de ve uluslararası alanda öncü bir proje olan arkeopark projesine ev sahipliği yapacağını ifade etti.

Bakan, projenin toplam alanının 475.000 metrekare olduğunu, bunun 400.000 metrekaresinin arkeoloji parkına, 75.000 metrekaresinin ise demiryolu ve işletme alanlarına ayrıldığını belirtti. Ayrıca; İstanbul Arkeoloji Müzesi tarafından kültür ve turizm bakanlığının himayesinde yönetilen arkeolojik kazıların yüzde 90 tamamlandığını söyledi.

Ekipler, kazılarda M.Ö. 5. yüzyıla tarihlenen yaklaşık 12.000 adet sikke buldu. Ortaya çıkarılan eserlerin önemine vurgu yapan Uraloğlu, bu bulguların İstanbul’un tarihine ışık tuttuğunu ve hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya aday olduğunu kaydetti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

AK Parti yeni torba yasayı Meclis’e sundu