DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Halkalı-Kapıkule Yüksek Hızlı Demiryolu projesi Trakya’da ilgi uyandırdı

Asya-Avrupa koridorunun önemli bir bileşeni olan ve yapımı devam eden Halkalı-Kapıkule Yüksek Hızlı Demiryolu projesi, İstanbul sınırındaki Trakya'da yatırımları artırıyor.

Asya-Avrupa koridorunun önemli bir bileşeni olan ve yapımı devam eden Halkalı-Kapıkule Yüksek Hızlı Demiryolu projesi, İstanbul sınırındaki Trakya’da yatırımları artırıyor.

Halkalı-Kapıkule Yüksek Hızlı Demiryolu Projesi Geliyor

2019 yılında duyurusu yapılan projenin Halkalı-Kapıkule arasındaki seyahat süresini önemli ölçüde azaltarak hem yolcu hem de yük taşımacılığını artırması bekleniyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, projenin stratejik önemine vurgu yaparak, “Türkiye, ulaşım açısından Asya ile Avrupa arasında bir köprüdür.” dedi.

Çerkezköy, Lüleburgaz ve Edirne’nin de aralarında bulunduğu birçok ilçeden geçecek demiryolu hattı şimdiden emlak fiyatlarını etkiliyor. Gayrimenkul değerleme şirketi Endeksa’nın verileri, Ocak-Mayıs 2024 arasında bölgedeki mülk değerlerinde yüzde 5 ila yüzde 8 oranında bir artış olduğunu gösteriyor.

Trakya’nın İstanbul’a yakınlığı ve beklenen ulaşım kolaylığı hem gayrimenkul yatırımcılarının hem de üreticilerin ilgisini çekiyor. Bölgede konutlara, endüstriyel tesislere ve tarım arazilerine yönelik talepte artış görüldü.

Halkalı-Kapıkule arasındaki tren hattı Halkalı’dan başlayıp Ispartakule, Çatalca, Çerkezköy, Büyükkarıştıran, Lüleburgaz, Babaeski ve Edirne’deki istasyonlarla Kapıkule’ye ulaşıyor. Projenin ilk etabı olan Çerkezköy-Kapıkule arasındaki 153 kilometrelik bölümün 2025 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor; Ispartakule-Çerkezköy arasındaki 67 kilometrelik, Halkalı-Ispartakule arasındaki 9 kilometrelik bölümün ise 2028 yılında tamamlanması planlanıyor.

EVA Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Onur Çelik, Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren projesinin Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne illerindeki emlak fiyatlarını önemli ölçüde etkilediğini söyledi.

Çelik, salgının ve geçen yıl yaşanan yıkıcı depremlerin özellikle İstanbulluların talebini artırarak emlak değerlerinde keskin bir artışa yol açtığını kaydetti. Çelik, “Gayrimenkulün değerlenmesinde ulaşım çok önemli bir faktör” dedi.

Trakya’da üzüm bağları ve yağlı tohumlar başta olmak üzere tarım yatırımları da artıyor. Arsa fiyatlarının son 4 yılda yüzde 600 oranında arttığı, tarım arazisi fiyatlarının ise dönüm başına 10-15 kat arttığı belirtiliyor.

Kırklareli bölgesi aynı zamanda “küçük ev” konaklama yatırımlarının popülerlik kazanmasıyla birlikte bir turizm noktası olarak da ortaya çıkıyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Eceabat’ta çıkan yangın nedeniyle köyler tahliye edildi, Çanakkale Boğazı’ndan geçişler durduruldu