DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

H5N2 kuş gribi kaynaklı ilk ölüm gerçekleşti!

H5N2 kuş gribi kaynaklı ilk ölüm gerçekleşti! Açıklama Dünya Sağlık Örgütü’nden geldi. İşte detaylar…

H5N2 kuş gribi kaynaklı ilk ölüm gerçekleşti! Açıklama Dünya Sağlık Örgütü’nden geldi. İşte detaylar…

Dünya Sağlık Örgütü Cuma günü yaptığı açıklamada, H5N2 kuş gribiyle enfekte olan ve bu türün insanda ilk doğrulanan enfeksiyonu olan bir adamın birden fazla faktörden öldüğünü belirterek, soruşturmaların devam ettiğini de sözlerine ekledi.

H5N2 kuş gribi kaynaklı ilk ölüm gerçekleşti

Dünya Sağlık Örgütü Çarşamba günü yaptığı açıklamada, laboratuvar tarafından doğrulanan ilk insanda H5N2 kuş gribi virüsü enfeksiyonu vakasının Meksika’dan bildirildiğini duyurdu.

Meksika sağlık bakanlığı, 59 yaşındaki adamın “kronik böbrek hastalığı, tip 2 diyabet (ve) uzun süredir devam eden sistemik arteriyel hipertansiyon geçmişine sahip olduğunu” söyledi.

Yaşlı adam, 17 Nisan’da ateş, nefes darlığı, ishal, mide bulantısı ve genel halsizlik gelişen akut semptomların başlamasından önce üç hafta boyunca yatalak kalmıştı.

Talihsiz adam, 24 Nisan’da Mexico City’deki hastaneye kaldırıldı ve aynı günün ilerleyen saatlerinde hayatını kaybetti.

Bu Haber İlginizi Çekebilir >> Yeni Covid-19 Flirt Varyantı Belirtileri Nelerdir?

DSÖ sözcüsü Christian Lindmeier Cuma günü Cenevre’de bir medya brifinginde “Ölüm çok faktörlü bir ölüm, yeni tür kuş gribine atfedilebilecek bir ölüm değil” açıklamasını yaptı ve “Hasta, birçok başka hastalığın çok faktörlü geçmişinden haftalar sonra hastaneye geldi” dedi.

Lindmeier, vücudunun daha sonra rutin olarak grip ve diğer virüslere karşı test edildiğini ve H5N2’nin tespit edildiğini söyledi.

Vakanın hastanedeki 17 temaslısı belirlendi. Hepsinin grip testi negatif çıktı.

Adamın ikamet ettiği yerde, önceki haftalarda 12 temaslının kimliği belirlendi. Hepsi aynı şekilde negatif test edildi.

Lindmeier, “Araştırmalar devam ediyor. Seroloji devam ediyor. Bu, daha önce olası bir enfeksiyon olup olmadığını görmek için temaslıların kan testinin yapılması anlamına geliyor. Ancak H5N2 enfeksiyonu, kendisini ziyaret eden birinden mi yoksa daha önce herhangi bir hayvanla temastan mı bulaştığını belirlemek için araştırılıyor” diye konuştu.

DSÖ Çarşamba günü yaptığı açıklamada, virüse maruz kalma kaynağının şu anda bilinmediğini, ancak Meksika’daki kümes hayvanlarında bu virüslerin rapor edildiğini söyledi.

Mevcut bilgilere dayanarak, Birleşmiş Milletler sağlık kurumu, virüsün genel nüfusa yönelik mevcut riskinin düşük olduğunu değerlendiriyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Meyve Diyeti Nedir? Kilo Verdirir mi?