DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Güney Kore’de Samsung Grevi: İşçiler Şirketi Böyle Protesto Etti!

Güney Kore'deki Samsung işçileri ilk grevi gerçekleştirdi. Sendikaya bağlı Samsung grevi tüm dünyada da yankı uyandırdı. İşte, grevin sebebi ve son gelişmeler...

Güney Kore’deki Samsung işçileri ilk grevi gerçekleştirdi. Sendikaya bağlı Samsung grevi tüm dünyada da yankı uyandırdı. İşte, grevin sebebi ve son gelişmeler…

Samsung Grev Olayı ile Gündemde

On binlerce kişiyi temsil eden büyük bir sendikanın başkanı basına yaptığı açıklamada, Güney Kore’deki teknoloji devi Samsung Electronics’in işçilerinin Cuma günü şirkette ilk grevi düzenlediğini söyledi.

Samsung Electronics, dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri ve aynı zamanda Nvidia gibi endüstri liderlerinin en üst düzey yapay zeka donanımları da dahil olmak üzere, üretken yapay zeka için kullanılan üst düzey bellek yongalarını üreten dünya çapındaki tek şirketten biri.

Dünyanın en büyük bellek yongası üreticisi olan firmanın yönetimi Ocak ayından bu yana sendikayla ücretler konusunda müzakerelere kilitlenmişti ancak iki taraf aralarındaki farklılıkları daraltmayı başaramadı.

Ulusal Samsung Elektronik Birliği başkanı Son Woo-mok, “Samsung Electronics’teki ilk grev bugün ücretli izin kullanılarak gerçekleştiriliyor ve çok sayıda çalışanın katıldığı anlaşılıyor.” dedi.

“Kesin bir rakam vermek zor ama sabah işyerine katılım konusunda gördüğüm kadarıyla normalden önemli bir fark var” diye ekledi.

Samsung Electronics, “sendika ile müzakerelere özenle katıldığını ve bunu yapmaya devam edeceğini” söyledi.

Şirket, yaptığı açıklamada, “Üretim ve iş faaliyetleri üzerinde herhangi bir etkisi yok. 7 Haziran’daki ücretli izin kullanım oranı, tıpkı Cuma günü olduğu gibi resmi tatil ile hafta sonu arasında kalan 5 Haziran’a göre daha düşük” dedi.

Güney Kore’deki Samsung grevi, teknoloji devi işçilerinin ilk grevi oldu.

Cuma günü yaklaşık 10 işçi, Samsung’un Seul’deki ana ofisinin önünde bir protesto düzenleyerek şu sloganları attı: “Emeğe saygı gösterin! Yüzde 6,5 zam ya da yüzde 200 ikramiye istemiyoruz!”

Samsung hisseleri Seul’de öğleden sonra yapılan işlemlerde yüzde 0,13 oranında düştü.

TrendForce, Samsung’un yüksek kaliteli çiplerin küresel üretiminin önemli bir kısmını oluşturduğunu ancak Samsung grevinin üretim hatlarındaki çalışanları değil, genel merkez çalışanlarını kapsadığını söyledi.

Ek olarak, bu yalnızca bir günlük bir grev ve Güney Kore’de uzun süredir planlanan bir tatil dönemine denk geliyor; bu da şirketin muhtemelen beklenen personel düzeylerini zaten ayarlamış olacağı anlamına geliyor.

TrendForce bir raporda, “Son olarak fabrikalar ağırlıklı olarak otomatik üretime dayanıyor ve minimum düzeyde insan emeği gerektiriyor. Bu nedenle grevin gelecekteki bellek tedariği üzerinde önemli bir etkisi olmayacak.” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

OPPO Reno 12 ve Reno 12 Pro detayları sızdırıldı!