DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Fitch’den Türk bankacılık sektörüne ‘iyileşme’ notu

Fitch Ratings, Türk bankacılık sektörünün görünümünü 'iyileşme' şeklinde revize etti. İşte, detaylar…

Fitch Ratings, Türk bankacılık sektörünün görünümünü ‘iyileşme’ şeklinde revize etti. İşte, detaylar…

Türk Bankacılık Sektörü Değerlendirildi

Fitch Ratings, Türkiye’nin daha geleneksel ekonomi politikaları benimsemesinin ardından finansal risklerin azalmasını ve yatırımcı güveninin artmasını gerekçe göstererek Türk bankacılık sektörünün görünümünü nötrden iyileşmeye doğru revize etti.

Derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, görünümdeki iyileşmenin Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası‘nın artan döviz rezervleri, düşük dolarizasyon ve bankaların dış finansmana daha kolay erişiminden kaynaklandığı belirtildi.

Fitch, Türk bankalarının bu yıl 6,5 milyar dolarlık döviz borcu ihraç ettiğini, bunun da likiditelerini artırmaya ve dış finansmana olan bağımlılıklarını azaltmaya yardımcı olduğunu kaydetti.

Kurum, bankaların genel olarak yeterli kapitalizasyon ve likidite tamponları göz önüne alındığında, daha fazla borç ihracının fırsatçı olmasını beklediğini belirtti.

Açıklamada “Son dönemde Türk banka borçlanmalarındaki artış dış finansman baskılarını azalttı ve uluslararası yatırımcıların sektöre olan güvenini yeniden kazandığını gösteriyor. Türkiye’nin politika değişikliğinden bu yana bankaların risk primleri azaldı ve dış pazarlara erişim önemli ölçüde iyileşti” denildi.

Ancak Fitch, Türkiye’nin mevcut politika bileşiminin enflasyonda sürdürülebilir bir düşüş sağlama yeteneği konusunda bazı belirsizliklerin devam ettiği konusunda da uyardı.

Raporda, “Daha sıkı maliye ve gelir politikaları ya da zamanından önce parasal gevşeme yoluyla politika tutarlılığının artırılamaması, yatırımcıların güvenini azaltabilir” denildi.

Raporda “Ayrıca, sektör YP likiditesi, düşük olmasına rağmen hala yüksek olan YP mevduatlar ve döviz korumalı mevduatlar (toplam mevduatın toplam yüzde 52’si) ve dış finansmana önemli ölçüde bağımlılık nedeniyle risklerle karşı karşıya kalmaya devam ediyor” ifadeleri kullanıldı.

Derecelendirme kuruluşu ayrıca, makro politika yeniden dengeleme sürecini yansıtacak şekilde, düzenleyici kredi büyüme sınırları, yüksek fonlama maliyetleri ve orta düzeyde varlık kalitesindeki bozulma nedeniyle sektör kârlılığının zayıflamasını bekliyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

TOGG Avrupa’da ön siparişlere yılsonunda başlıyor