DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Filipinler Q humması vakasını bildirdi! ABD’den keçi ithalatı yasaklandı

Filipinler, ABD'den ithal edilen ilk Q humması vakasını bildirdi. Manila, zoonotik hastalığın doğrulanmasının ardından ABD'den keçi ithalatını geçici olarak yasakladı.

Filipinler, ABD’den ithal edilen ilk Q humması vakasını bildirdi. Manila, zoonotik hastalığın doğrulanmasının ardından ABD’den keçi ithalatını geçici olarak yasakladı.

Q Humması Yeni Bir Salgın Mı?

Filipinler Hayvan Endüstrisi Bürosu (BAI) yaptığı açıklamada, Filipinler’de zoonotik bir hastalık olan ilk Q humması vakasının bildirildiğini söyledi.

Keçileri, koyunları ve inekleri etkileyen Coxiella burnetii bakterisinin neden olduğu ateşle seyreden Q humması, Marinduque’deki bir devlet yetiştirme istasyonunda tespit edildi. Doğrulama testlerinin sonuçları 19 Haziran Çarşamba günü çıktı.

BAI, Marinduque tesisindeki diğer hayvanların yanı sıra ABD’den ithal edilen beş düzineden fazla keçinin popülasyonunun zaten azaldığını belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre insanlar, “enfekte hayvan dışkısı, idrar, süt ve doğum ürünleriyle kirlenmiş tozu soluyarak” Q ateşinden enfekte olabilirler.

Manila, ABD’den keçi ithalatını geçici olarak yasakladı.

BAI, halka “kapsamlı gözetim yürüttükleri” ve şüpheli vakaların test edilmesi için ilave polimeraz zincir reaksiyonu veya PCR reaktifleri temin ettikleri konusunda güvence verdi.

BAI Ulusal Veteriner Karantina Hizmetleri Bölümü başkanı Christian Daquigan yaptığı açıklamada, “En büyük önceliğimiz hem hayvanların hem de insanların sağlığı ve güvenliğidir” dedi ve

“Durumu yakından izlemeye devam edeceğiz ve vakaları kontrol altına almak için gerekli tüm önlemleri alacağız” diye ekledi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Haşlanmış Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır? Kilo Verdirir Mi?