DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Fidan, BRICS zirvesinde Rus mevkidaşı ile görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, BRICS zirvesinde Rus mevkidaşı ile görüştü. İşte, görüşmeden öne çıkan satır başları!

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, BRICS zirvesinde Rus mevkidaşı ile görüştü. İşte, görüşmeden öne çıkan satır başları!

BRICS Zirvesi Gerçekleşti

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, BRICS gelişen ekonomiler grubu toplantısına katılmak üzere 11 Haziran’da Rusya’ya yaptığı ziyarette Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir araya geldi.

Türk diplomatik kaynakları, iki yetkili arasındaki görüşmelerin ikili ve bölgesel ilişkileri kapsadığını ve özellikle Gazze’deki son duruma odaklanıldığını söyledi.

Kaynaklara göre Fidan ve Lavrov ayrıca “Türkiye için önemli ekonomik konulara” da değindi.

Üst düzey diplomatların toplantısı Rusya’nın batısındaki Nizhny Novgorod’da düzenlenen BRICS zirvesinde gerçekleşti.

Bu arada Kremlin, Fidan’ın 11 Haziran’da günün ilerleyen saatlerinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinin planlandığını söyledi. Bu, Fidan’ın önceki gün Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Sergei Shoigu ile başkent Moskova’da yaptığı görüşmenin ardından geldi.

BRICS zirvesinde Fidan, Gazze’deki insani duruma odaklanan bir oturumda konuştu.

Fidan, “Gazze Şeridi tamamen yok olmanın eşiğinde. İsrail’in Filistin topraklarındaki işgali işgal, kitlesel yerinden etme, etnik temizlik ve savaş suçlarıyla genişliyor. Uluslararası düzenin çifte standartlarla yönetilmesine izin veremeyiz” diye konuştu.

Bakan Fidan, uluslararası ilişkilerde çatışmalara ilişkin daha fazla işbirliği ve diplomasiyi savunarak, Türkiye’nin BRICS ile olan ilişkisine olan bağlılığını vurguladı.

Oturumda üye ülkelerin yanı sıra aralarında Türkiye, Belarus, Küba ve Venezuela’nın da bulunduğu 15 ülkeye davetiye gönderildi.

İlk olarak 2006 yılında Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin tarafından “BRIC” adıyla kurulan grup, 2010 yılında Güney Afrika’nın da dahil edilmesiyle genişletildi. Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’nın ekonomik ve politik hakimiyetine meydan okumak için dünyanın en önemli gelişmekte olan ülkelerini bir araya getirmeyi amaçlıyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bakan Yerlikaya ile CHP’li Murat Bakan ‘Normalleşme’ Konusunu Görüştü