DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Erdoğan’dan NATO müttefiklerine terörle mücadele çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Washington'da yapılacak önemli NATO zirvesinde artan küresel terör tehdidini vurgulayacağını ve üye ülkeleri terörle mücadelede ortak çabaları artırmaya çağıracağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Washington’da yapılacak önemli NATO zirvesinde artan küresel terör tehdidini vurgulayacağını ve üye ülkeleri terörle mücadelede ortak çabaları artırmaya çağıracağını açıkladı.

NATO’ya Terörle Mücadele Çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Temmuz’da ABD’ye gitmeden önce Ankara Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, “Zirveden beklentimiz, müttefiklerin milli güvenlik hassasiyetleri dikkate alınarak, ittifak dayanışmasını ve birlik ruhunu güçlendiren sonuçlara ulaşmaktır” ifadelerini kullandı.

NATO’nun 75’inci yıldönümü münasebetiyle üç gün sürecek zirve sırasında ABD’nin başkentinde çok sayıda ikili görüşme yapılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Görüşmelerimizde özellikle yakın çevremizde artan terör tehdidinin altını çizeceğiz. Ayrıca NATO’nun terör örgütlerine karşı kararlı ve kapsamlı bir mücadele yürütme çabalarını artırmasının gerekliliğini de vurgulayacağız” dedi.

Türkiye’nin terörle mücadelede ittifak ortaklarından aldığı desteğin yeterliliği hakkındaki soruya ise Erdoğan, bu desteğin henüz istenilen seviyeye ulaşmadığını belirterek, tarafların bu zorlukları aşmak için çaba harcadıklarını vurguladı.

Türkiye’nin ittifak içindeki rolüne değinen Erdoğan, ülkesinin NATO misyon ve operasyonlarına en fazla katkı sağlayan beş ülke arasında yer aldığını kaydetti.

“NATO’nun ilk 5 ülkesinden biriyiz. Bunu hem mali destek hem de NATO’nun gücünün artırılması açısından söylüyorum. Türkiye’nin NATO içindeki konumu budur. Bu artık tüm NATO üyesi ülkelerin yaklaşımı haline geldi. Yükü paylaşma konusunda üzerimize düşeni fazlasıyla yerine getiriyoruz. Karada, denizde ve havada geliştirdiğimiz yetenek ve tesislerle NATO’nun omurga ülkeleri arasında yer alıyoruz. İttifaka olan bağlılığımız bu dönemde açıkça görülüyor. Tehditlerin artması ve çeşitlenmesi söz konusu” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca Ankara’nın Ukrayna’nın bütünlüğünü desteklediğini ancak ittifakın Rusya-Ukrayna çatışmasının bir parçası olmaması gerektiğini belirtti.

Erdoğan, bir soru üzerine, Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin yeni NATO genel sekreteri seçilmesinde Türkiye’nin önemli bir rol oynadığını söyledi.

Zirve sırasında Rutte ile de ikili görüşmelerde bulunacağını ifade eden Erdoğan, yeni NATO başkanının Ekim ayında göreve başlamadan önce Türkiye’yi ziyaret edeceğini söyledi.

“Görüşmelerimizi yürüterek, Rutte ile de, şu anki NATO şefi Jens Stoltenberg ile yaptığımız gibi uyumlu bir şekilde ilerleyeceğimize inanıyorum” diyen Erdoğan, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki saldırılarına değinen Erdoğan, Gazze’de “Filistin halkına yönelik devam eden katliamları” da gündeme getireceğini belirtti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

13 yaşındaki satranç oyuncusu Yağız Kaan Erdoğmuş’dan büyük başarı!