DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Erdoğan: Yeni müfredat Türkiye’nin küresel duruşunu güçlendirecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yakın zamanda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan yeni müfredatın ülkenin uluslararası başarısını artıracağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yakın zamanda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan yeni müfredatın ülkenin uluslararası başarısını artıracağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 Haziran’da İstanbul’da düzenlediği toplantıda, “Yeni müfredatla öğrencilerin milli, manevi ve insani değerleri okuyan, araştıran, sorgulayan, çözüm odaklı, yetkin bireyler olmalarını hedefliyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a göre, “Maarif modeli” olarak adlandırılan yeni müfredat, uluslararası standartlarla uyumlu olacak ve ileri bilim ve teknolojiye yönelik küresel talepleri karşılayacak şekilde tasarlandı.

Erdoğan konuşmasında Türkiye’nin son dönemde Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nda (PISA) gelişme gösterdiğini vurguladı.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), 15 yaşındaki öğrencilerin matematik, fen bilimleri ve okuma alanlarındaki okul performansını değerlendiren bir çalışma gerçekleştirdi.

Erdoğan, yeni modelin Türkiye’nin PISA sıralamasını daha da yükselteceğine duyduğu güveni dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı, taslak müfredatla ilgili olarak öğretmenlerden 38.000’in üzerinde görüş ve öneri aldığını, ayrıca sivil toplum kuruluşlarından ve eğitim platformlarından yaklaşık 28.000 girdi aldığını bildirdi.

Yeni müfredatın önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren kademeli olarak uygulanmaya başlanması ve öncelikle okul öncesi, birinci sınıf, beşinci sınıf ve lise birinci sınıf öğrencilerine yönelik olması planlanıyor.

Eleştirilere yanıt veren Erdoğan, eğitim konusunun “günlük siyasi tartışmaların çekişmeli alanından uzak tutulması” çağrısında bulundu.

Bazı eğitim sendikaları ve STK’lar, yeni modelin mevcut programlardaki eksiklikleri gidermeye odaklanmak yerine ideolojik olarak yönlendirildiğini savundu. Erdoğan, yönetiminin eğitimde ayrımcılığı ortadan kaldırdığını belirterek karşılık verdi. İşte, o sözler…

“Maalesef cumhuriyet döneminden bu yana bizi yansıtan bir eğitim modeline sahip olamadık.”

“Eğitim sistemimiz ezbere dayalıydı. Sanata, spora, kültüre ve edebiyata hak ettiği değeri vermeyen, sorgulamayı teşvik etmeyen bir eğitim sistemiyle uzun yıllar ayakta kaldık.”

Cumhurbaşkanı ayrıca üniversitelerdeki başörtüsü yasağı da dahil olmak üzere “yasakçılık ve standardizasyonun” geçmişteki yaygınlığını da kınadı.

“Müfredatın zenginleştirilmesini istemediler. Türkiye’de gerçek bir sınıf değişiminin yaşanmaması için ellerinden geleni yaptılar.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kuzey Irak’ta 2 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi