DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Erdoğan ve İspanya Kralı 6. Felipe bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İspanya Kralı 6. Felipe Gazze ve ikili ilişkileri görüştü. İşte, görüşmeden öne çıkan satır başları!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İspanya Kralı 6. Felipe Gazze ve ikili ilişkileri görüştü. İşte, görüşmeden öne çıkan satır başları!

İspanya Kralı 6. Felipe ve Erdoğan Buluşmasından Öne Çıkanlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Kralı 6. Felipe ile Çarşamba günü Madrid’deki Zarzuela Kraliyet Sarayı’nda bir araya gelerek ikili ilişkiler ve Gazze Şeridi’nde devam eden kriz de dahil olmak üzere küresel gelişmeleri ele aldı.

X’ten yapılan açıklamaya göre toplantıda “Türkiye ve İspanya ilişkileri, İsrail’in Gazze’deki katliamları ile bölgesel ve küresel gelişmeler” ele alındı.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail hükümetinin Filistin topraklarındaki soykırım politikalarına acilen son verilmesi gerektiğini vurgulayarak, İspanya’nın Filistin’e yönelik eylemlerinin ve desteğinin önemine dikkat çekti.

Erdoğan, savunma sanayinde artan ticaret hacmi ve iş birliğinin her iki ülkeye de fayda sağlayacağını ve her alanda adım atılacağını belirterek, Türkiye ile İspanya ilişkilerinin daha da derinleşeceğine inandığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanyol liderlerle temaslarda bulunmak üzere iki günlük bir ziyaret için 12 Haziran’da Madrid’e hareket etti.

13 Haziran’da Sanchez ile görüşmelerde bulunacak ve öncelikli olarak Gazze’de son dönemde artan şiddete odaklanacak.

Basında çıkan haberlerde, Erdoğan’ın İspanya’nın yakın zamanda Filistin’i resmi olarak devlet olarak tanımasından duyduğu memnuniyeti ifade etmeyi planladığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sanchez ile görüşmesinin gündeminde Gazze’de kalıcı ateşkes sağlanması, bölgeye insani yardımın kolaylaştırılması ve İsrail’e karşı Uluslararası Adalet Divanı’nda devam eden soykırım davasının ele alınması konuları yer alıyor.

Güney Afrika’nın BM yüksek mahkemesinde açtığı davaya hem Türkiye hem de İspanya katılma kararı aldı.

Liderler, Gazze krizinin yanı sıra daha geniş küresel gelişmeleri ve ikili ilişkileri de keşfedecek. Erdoğan ve Sanchez, Türkiye ile İspanya arasında ticaret, finans, kültür ve spor alanlarında birçok anlaşmanın imzalanmasının beklendiği sekizinci hükümetlerarası zirveye eş başkanlık yapacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ayrıca Türk ve İspanyol şirketler arasındaki ticari iş birliğini geliştirmeyi amaçlayan iş forumunun açılışına da katılması planlanıyor. Forumda finans, yeşil dönüşüm, enerji, altyapı ve ulaşım konularında paneller yer alacak.

G-7 Zirvesine Katılacak

Erdoğan’ın İspanya ziyaretinin ardından 14 Haziran’da Bari’de yapılacak G-7 zirvesine katılmak üzere İtalya’ya gidecek. Burada diğer dünya liderleriyle ikili görüşmelerde bulunarak Gazze’deki durum ve bu durumun durdurulması yönündeki çabaları daha detaylı ele alması bekleniyor. İsrail saldırıları.

İtalya Başbakanı Georgia Meloni’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek zirveye ABD Başkanı Joe Biden, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Japonya Başbakanı Fumio Kishida katılacak.

AB Konseyi lideri Charles Michel, AB Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen, Papa Francis, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ile Güney Afrika, Brezilya, Arjantin, Hindistan, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden liderler de katılacak.

Bu arada Resmi Gazete’de yayımlanan bir genelgeyle, Erdoğan’ın üç günlük Avrupa gezisi sırasında cumhurbaşkanı vekili olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay görevlendirildi.

Erdoğan, ileriye dönük olarak 9-11 Temmuz tarihleri ​​arasında Washington’da yapılacak NATO zirvesine katılacak ve burada Biden dahil çeşitli devlet ve hükümet başkanlarıyla görüşecek.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Turgutreis-9: Türkiye ve Pakistan Doğu Akdeniz’de tatbikat yapıyor