DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Erdoğan, Orta Asya zirvesinde Putin’le görüşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pekin liderliğindeki Orta Asya, Hindistan ve İran'ı kapsayan bölgesel blok Şangay İşbirliği Örgütü'nün (ŞİÖ) toplantısı için Çarşamba sabahı Kazakistan'ın başkenti Astana'ya gitti. Erdoğan, burada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pekin liderliğindeki Orta Asya, Hindistan ve İran’ı kapsayan bölgesel blok Şangay İşbirliği Örgütü’nün (ŞİÖ) toplantısı için Çarşamba sabahı Kazakistan’ın başkenti Astana’ya gitti. Erdoğan, burada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek.

Orta Asya Zirvesinden Beklenenler

Dokuz üyeli bloğu, Türkiye ve bazı Körfez ülkelerinin de aralarında bulunduğu 14 ortak tamamlıyor.

Forumun ana oturumlarının yanı sıra Erdoğan’ın başkent Astana’da, Rus mevkidaşı Putin ile de olmak üzere ikili görüşmelerde bulunması bekleniyor.

Toplantının gündeminde enerjiden ticaret ve turizme kadar geniş bir yelpazedeki konuların yanı sıra ikili, bölgesel ve küresel konuların yer alması bekleniyor. Erdoğan’ın Suriye’de terörle mücadelenin önemini bir kez daha vurgulaması bekleniyor.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, liderlerin Ukrayna savaşını da ele alacağını söyledi.

NATO üyesi Türkiye kendisini Rusya ile Ukrayna arasında olası bir arabulucu olarak konumlandırıyor.

Erdoğan’ın hem ikili hem de zirve görüşmelerinde Gazze’deki mevcut durumu da ele alması bekleniyor.

Zirvede enerji, ulaşım, lojistik, bölgesel güvenlik ve altyapıya ilişkin endişeler ele alınacak. Liderlerin öncelikli odak noktası ekonomi ve uluslararası ticaret olacak.

Rusya ve Çin’in liderleri Batı karşıtı ittifakları güçlendirmenin ve stratejik Orta Asya bölgesindeki nüfuzlarını güçlendirmenin yollarını arıyor.

Rusya’nın yakın müttefiki Belarus’un, 2023 zirvesinde üye olacağının söylenmesinin ardından toplantıda ŞİÖ’ye katılması bekleniyor.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de Perşembe günü iki günlük zirvede konuşma yapacaktı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Cumhurbaşkanı Erdoğan Suudi Arabistan Savunma Bakanı’nı kabul etti