DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Erdoğan, Avrupa ziyareti öncesinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nı ağırladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa ziyareti öncesinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i ağırladı. İşte, iki liderin bir araya geldiği görüşmede önce çıkanlar!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa ziyareti öncesinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i ağırladı. İşte, iki liderin bir araya geldiği görüşmede önce çıkanlar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üç günlük Avrupa turu öncesinde Azerbaycanlı mevkidaşı İlham Aliyev’i 10 Haziran’da başkent Ankara’da ağırladı.

İlham Aliyev ile Erdoğan Buluşması Gerçekleşti

Erdoğan’ın ofisinden yapılan açıklamaya göre, İlham Aliyev’in çalışma ziyareti sırasında liderler ikili ilişkileri gözden geçirdi ve iş birliğini daha da derinleştirmenin yollarını araştırdı. Tartışmaların aynı zamanda karşılıklı çıkarları ilgilendiren bölgesel ve küresel konuları da kapsaması bekleniyordu.

Erdoğan’ın Avrupa Ziyaretleri

Ziyaretin ardından 11 Haziran’da CHP Genel Merkezi’nde ana muhalefet lideri Özgür Özel ile görüşecek olan Erdoğan, Başbakan Pedro Sanchez’in davetlisi olarak 12 Haziran’dan itibaren iki günlük bir ziyaret için İspanya’ya gidecek.

Madrid’de gündemin kritik konusu ise İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları olacak. Yerel basında çıkan haberlere göre, Erdoğan’ın İspanya’nın yakın zamanda Filistin’i resmi olarak devlet olarak tanımasından dolayı şükranlarını sunması bekleniyor.

Liderlerin Gazze’de kalıcı bir ateşkes sağlanması, bölgeye insani yardımın kolaylaştırılması ve Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail’e karşı devam eden soykırım davasının ele alınması konusunda görüşmeleri bekleniyor.

Güney Afrika’nın BM’nin en yüksek mahkemesinde açtığı davaya hem Türkiye hem de İspanya katılma kararı aldı.

Erdoğan, İspanya’nın ardından 14 Haziran’da Bari’de yapılacak G-7 zirvesine katılmak üzere İtalya’ya gidecek. Cumhurbaşkanının diğer liderlerle ikili görüşmelerde bulunması bekleniyor. Görüşmeleri Gazze’de kalıcı ateşkes sağlanması ve İsrail saldırılarının durdurulması üzerinde yoğunlaşacak.

Zirveye ev sahibi İtalya Başbakanı Georgia Meloni’nin yanı sıra ABD Başkanı Joe Biden, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Japonya Başbakanı Fumio Kishida da katılacak.

Ayrıca AB Konseyi lideri Charles Michel, AB Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen, Papa Francis, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ve Güney Afrika, Brezilya, Arjantin, Hindistan, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden liderlerin katılımı da gerçekleşecek.

Öte yandan Erdoğan’ın Avrupa turu, Türkiye’nin ABD’den yakın zamanda onaylanan F-16 alımına alternatif olarak Eurofighter jetleri arayışı açısından önem taşıyor.

Gelişmiş jetlerin önemli üreticilerinden biri olan Almanya, satışların devam etmesi için henüz onay vermedi. Raporlara göre Erdoğan’ın toplantılarında bu konuyu ele alması bekleniyor.

23 milyar dolar değerindeki kesinleşen F-16 anlaşması, Türkiye’nin 40 yeni F-16 satın almasını ve ABD Kongresi’nin yakın zamanda onay almasının ardından mevcut 79’unu yükseltmesini içeriyor.

Biden yönetiminin bildirimi, Erdoğan’ın İsveç’in NATO’ya katılımını imzalamasının ardından geldi; bu gelişme, bir yılı aşkın süredir devam eden müzakereleri sonlandıran bir gelişme.

Erdoğan, Güney Avrupa ziyaretinin ardından 9-11 Temmuz tarihleri ​​arasında Washington’da yapılacak NATO zirvesine katılacak ve burada Biden dahil çeşitli devlet ve hükümet başkanlarıyla görüşecek.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

TCG Kınalıada Japonya Durağında