DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Düşük Protein Diyeti Kilo Verdirir Mi?

Düşük protein diyeti kilo vermenize gerçekten yardımcı oluyor mu? Peki, bu diyet nasıl yapılır, kimler yapabilir, kimler için uygun değildir ve faydaları nelerdir?

Düşük protein diyeti kilo vermenize gerçekten yardımcı oluyor mu? Peki, bu diyet nasıl yapılır, kimler yapabilir, kimler için uygun değildir ve faydaları nelerdir?

Yüksek proteinli bir diyetin kilo verme ve sağlık yararları uzun zamandır bilinmektedir. Ancak TikTok ve Reddit gibi sosyal medya platformlarında düşük proteinli beslenmenin en iyisi olduğuna dair yanlış bilgiler yayılıyor.

Düşük Protein Diyeti Kilo Verdirir Mi?

Sosyal medyada trend olan düşük protein diyeti kilo verdirir kavramına uzmanlar olumsuz bakıyor.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalara göre, protein bazlı kalori alımını kısıtlamak ömrü uzatıyor. Fakat bu sonuçlar insanlar için henüz kanıtlanmış değil. Hatta proteini azaltmanın zayıflamaya destek olduğuna dair bir kanıt yok. Üstelik kas kaybı gibi pek çok sağlık sorununa da yol açabiliyor.

Öte yandan, düşük proteinli diyetler, protein açısından zengin, kalorisi yoğun yiyeceklerin yerine meyveler, sebzeler ve tam tahıllar konulursa, kalori alımının azalması nedeniyle potansiyel olarak kilo kaybına yol açabilir.

“Çok düşük proteinli bir diyet, muhtemelen diğer yüksek derecede kısıtlayıcı diyetler gibi genel olarak kalori kısıtlamasına bağlı olarak başlangıçta kilo kaybına neden olabilir.

Ancak yeterli protein alımı olmadan, bu kalori kısıtlaması hem vücut yağının hem de kas kütlesinin kaybına neden olabilir.

Kas kütlesindeki kayıp, sonuçta metabolizmayı azaltabilir ve diyet durdurulduğunda daha fazla kilo alınmasına yol açabilir.

Özetle, uzmanlara göre Düşük protein diyeti kilo vermeye sadece bir süre katkı sağlar. Ancak sonrasında durum tersine dönmektedir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kronik Yorgunluğun 9 Nedeni