DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

D2 ve D3 Vitamini Arasındaki Fark Nedir?

D2 ve D3 Vitamini arasındaki fark nedir? İşte merak edenler için detaylı bilgiler!

D2 ve D3 Vitamini arasındaki fark nedir? İşte merak edenler için detaylı bilgiler!

D vitamini (“güneş ışığı vitamini” olarak da bilinir), bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinden ruh halinin iyileştirilmesine kadar uzanan potansiyel sağlık yararları nedeniyle büyük ilgi görüyor. Ancak vitaminin iki biçimde geldiğini bilmiyor olabilirsiniz: D2 ve D3.

Uzmanlar, hem D2 hem de D3 vitamininin vücuda aynı faydaları sağladığını söylüyor.

Ancak iki form arasında birkaç önemli fark vardır.

D2 Vitamini ile D3 Vitamini Arasındaki Fark Nedir?

Sindirildikten sonra D2 vitamini (ergokalsiferol) ve D3 (kolekalsiferol) ince bağırsakta emilir. Oradan kan dolaşımına karışıp karaciğere giderler ve burada bir enzim tarafından yeni formlara dönüştürülürler. Daha sonra başka bir enzim tarafından biyolojik olarak aktif formlarına dönüştürülmek üzere böbreklere girerler. Tüm bunlar gerçekleştikten sonra D vitamini molekülleri çeşitli işlevlerini yerine getirmek için vücutta dolaşmaya başlarlar.

D vitamininin iki formu arasındaki temel fark yapılarındadır.

İki bileşiğin farklı yan zincirleri vardır (bir moleküle bağlı kimyasal gruplar). Bu yapı farklılığı D3 vitamininin tüketildikten sonra kullanılabilir forma dönüşmesini kolaylaştırır.

Benzer İçerik >> A Vitamini Yararları Nelerdir? A Vitamini Hangi Besinlerde Var?

Yani D2 vitamini ve D3 aynı işlevleri yerine getirirken vücudunuz D3 vitaminini D2’ye göre daha verimli bir şekilde metabolize eder.

D vitamininin iki formu arasındaki bir diğer önemli fark da kaynaklarıdır.

D2 vitamini genellikle güneş ışığına maruz kalan bitkiler tarafından üretiliyor. Bu arada yağlı balık gibi hayvansal ürünlerde D3 vitamini bulunur. Bu aynı zamanda güneş ışığından gelen ultraviyole (UV) ışınların cildimize temas ettiğinde vücudumuzun oluşturduğu türdür.

D vitamini vücudumuzun kalsiyumu emmesine yardımcı olur ve kemik büyümesinde ve korunmasında önemli bir rol oynar. Aynı zamanda iltihabı azaltır ve hücre büyümesi, bağışıklık fonksiyonu ve glikoz metabolizması dahil olmak üzere birçok vücut sürecine yardımcı olur.

Hem D2 hem de D3 vitamini tüm bu faydaları sağlar.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Chia Tohumu Suyu Kilo Verdirir mi?