DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Putin’e tahıl girişimi önerisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Astana'daki görüşmesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Rus tahılının Türkiye üzerinden Afrika'ya ve dünyanın diğer bölgelerine gönderilmesi yönünde yeni bir teklifte bulunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Astana’daki görüşmesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Rus tahılının Türkiye üzerinden Afrika’ya ve dünyanın diğer bölgelerine gönderilmesi yönünde yeni bir teklifte bulunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 Temmuz’da Astana’dan dönüş yolunda gazetecilere yaptığı açıklamada, “Avrupa’yı hedef olarak düşünmeden, Afrika’ya ve gıda güvenliği açısından hassas önem taşıyan diğer ülkelere tahılın Türkiye üzerinden oluşturulacak bir koridor üzerinden ulaştırılması için yeni bir sürecin başlatılması konusunda kendisine fikrini sordum” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Putin’in İstanbul tahıl girişiminin hedeflerine sadık kaldığını belirtti. Karadeniz Tahıl Girişimi aracılığıyla dünya pazarlarına 30 milyon tondan fazla tahıl sevk edildiğini hatırlatarak, “Bunu geliştirmemiz bizim için faydalı olur” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin’in Rus tahılını Avrupa’ya göndermek istemediğini ancak bunu Afrika ülkeleri için yapma konusunda olumlu olduğunu vurguladı. Tahıl koridorunun yeniden canlandırılması yönündeki umudunu dile getirerek, “Bu nedenle görüşmelerimizi bu amaçla sürdüreceğiz” diye konuştu.

“Bu savaşın ne Rusya’ya ne de Ukrayna’ya faydası var. Savaşın tek kazananları kan ve ölüm tüccarlarıdır. Artık gerilimlerin azaltılabileceğine ve barışın zemininin oluşturulabileceğine inanmak istiyorum. O zeminin yaratılması ve korunması konusunda bugüne kadar olduğu gibi üzerimize düşeni yapmaya hazırız” diyen Erdoğan Türkiye’ye döndü.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

AK Parti yeni torba yasayı Meclis’e sundu