DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Macaristan Başbakanı Orban Bir Araya Geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban ikili ilişkiler ile bölgesel ve küresel konuları ele aldı.

Erdoğan ve Orban ikili ilişkileri ve bölgesel konuları görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban ikili ilişkiler ile bölgesel ve küresel konuları ele aldı.

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ABD’de düzenlenen NATO liderler zirvesi kapsamında basına kapalı toplantı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Orban’a, Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşını ve İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını sona erdirmek için barışçıl çabalarını sürdürdüğünü ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası toplumun bu bölgelerde barışın sağlanması için çabalarını artırması gerektiğinin de altını çizdi ve Cumhurbaşkanı Orban’a, Macaristan’ın dönem başkanlığı sırasında Ankara’nın Türkiye’nin Avrupa Birliği katılım sürecini canlandırmak ve blokla ilişkileri ilerletmek için destek beklediğini söyledi.

Türkiye ile Macaristan arasındaki ilişkiler, 2013 yılında Yüksek Düzeyde Stratejik İşbirliği Konseyi’nin kurulmasıyla stratejik ortaklık düzeyine çıkarıldı. Dostluk bağları son yıllarda her alanda ivme kazandı.

Geçtiğimiz Aralık ayında iki ülke diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 100. yıldönümünü kutladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11 Temmuz’a kadar sürecek üç günlük NATO zirvesi için ABD’de bulunuyor. Burada üye ülke liderleriyle ortak oturumlarda ve ikili görüşmelerde buluşacak.

Erdoğan, 10 Temmuz’da 32 üyeli ittifakın liderler toplantısına katılacak. Günün ilerleyen saatlerinde ABD Başkanı Joe Biden, liderler ve eşlerine Beyaz Saray’da bir akşam yemeği verecek.

Zirve ertesi gün Ukrayna’daki savaşa odaklanan toplantıyla devam edecek.

Zirve kapsamında Erdoğan’ın çok sayıda ikili görüşme yapması bekleniyor. Basında çıkan haberlere göre kendisi, İsrail’in Gazze’deki saldırılarını durdurmaya ve bölgede geçici barışı teşvik etmeye yönelik tedbirleri tartışmayı planlıyor.

Erdoğan, Washington’dan ayrılmadan önce ziyaretini bir basın toplantısıyla sonlandıracak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Özgür Özel’den asgari ücret zammı çağrısı