DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye’deki siyasi gerilim sona ermeli”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’deki siyasi gerilimin sona ermesi çağrısında bulundu. İşte, Erdoğan’ın o açıklamaları…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’deki siyasi ortamın artık polemikleri ve gergin ortamı geride bırakması gerektiğini ifade ederek, siyasetin artık “yıpratma savaşı” olarak algılanmaması gerektiğini söyledi.

“Siyasi Partiler Arasında Yıpratma Savaşı Var”

17 Haziran’da partisinin AK Parti il teşkilatlarına video konferansla seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “vatana hizmet rekabeti” olması gereken siyasetin, farklı partiler arasında “yıpratma savaşı” olarak algılanmaması gerektiğini vurguladı.

“Bu amaçla muhalefetin, siyasi nezaketle bağdaşmayan asılsız suçlamalar, iftiralar ve suçlayıcı açıklamalarla siyaset yapma alışkanlığından bir an önce vazgeçmesi zorunludur” diyen Erdoğan, muhalefetin söyleminde yıkıcı ve kışkırtıcı dilin yerine yapıcı, olumlu ve birleştirici bir üslubun hakim olmasının zamanının çoktan geldiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı, Kurban Bayramı’nın yarattığı atmosferin barış ortamını güçlendireceği yönündeki iyimserliğini dile getirerek, siyasetin bu anlayışla yürütülmesi çağrısında bulundu.

“Türkiye, son yerel seçimlerin yarattığı gergin atmosferi hızla aşarak tamamen geleceğe odaklanmalı.”

AK Parti’nin üyelik numaralarıyla Türkiye’deki en geniş siyasi örgütü temsil ettiğini ve MHP ile kurulan halkın ittifakının birliğini yeniden teyit ettiğini vurguladı.

“Cumhur İttifakı 85 milyon insanın birliğinin, bütünlüğünün ve kardeşliğinin teminatıdır. İttifakımız ne kadar güçlü olursa Türkiye o kadar güvenli olur” ifadelerini kullanan Erdoğan, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına da değinerek, Filistin topraklarında yaşanan ve binlerce sivilin ölümüyle sonuçlanan olaylar nedeniyle Müslümanların kutsal bir bayram yaşadığını kaydetti.

“Soykırımcı İsrail yönetimi tarafından korkakça şehit edilen 38 bin kardeşimizin acısı, milletimizin ve Müslüman toplumunun yüreğinde ağır basıyor. Bu imtihan günlerinde sadece Müslüman olarak değil, insan olarak da imtihan ediliyoruz.” .

“Gazze’deki katliamı protesto etmek sadece kardeşlik görevimiz değil aynı zamanda insanlık görevimizdir.”

Erdoğan, İsrail’in devam eden saldırılarına dünyanın derhal müdahale etmesi ve durdurması gerektiğini vurguladı.

“Türkiye olarak tüm kaynaklarımızı bölgemizde kalıcı barışın tesisi ve soykırımın faillerinin hesap vermesi için seferber ediyoruz.” diyen Erdoğan, Türkiye’nin yakın zamanda Güney Afrika’nın İsrail’e karşı açtığı soykırım davasına Uluslararası Adalet Divanı’nda katılacağını hatırlattı.

Erdoğan ayrıca Türkiye’nin tüm ülkeler arasında Gazze’ye en fazla yardım ulaştıran ülke olduğuna dikkat çekerek, Filistin Yönetimi ve Hamas ile devam eden güçlü diyalogların altını çizdi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Siyasi partilerden Kurban Bayramı tebrikleri