DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin ve Biden ile görüşmeler yapacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, art arda katılacağı zirvelerde Rusya Devlet Başkanı Putin ve ABD Başkanı Biden ile görüşmeler yapacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, art arda katılacağı zirvelerde Rusya Devlet Başkanı Putin ve ABD Başkanı Biden ile görüşmeler yapacak.

Erdoğan’ın Diplomasi Trafiği Oldukça Yoğun

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Temmuz başındaki yoğun programı sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile başlayıp ABD Başkanı Joe Biden’ın da katılacağı bir dizi önemli diplomatik toplantıya katılmaya hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı’nın ardından üç ülkeye resmi ziyarette bulunacak.

İlk durağı, 3 Temmuz’dan itibaren başkent Astana’da iki günlük Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesine katılacağı Kazakistan olacak.

Zirvede, enerji ve ticaret başta olmak üzere Türkiye’nin ŞİÖ üyesi ülkelerle ilişkileri ele alınacak.

Erdoğan’ın Putin’le görüşmesinin özellikle Ukrayna’daki savaş, önemli bir tahıl anlaşması ve Rusya’nın devlet atom enerjisi şirketi Rosatom tarafından Türkiye’nin Mersin’de inşa edilen ilk nükleer santrali gibi kritik konuların ele alınması bekleniyor.

Görüşmede ayrıca Türkiye’de ikinci bir nükleer santral inşaatı ve planlanan doğalgaz merkezinin de görüşülmesi bekleniyor.

ŞİÖ, Belarus’u da tam üye olarak kabul edecek ve üyeliğini 10’a çıkaracak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra 5 Temmuz’da Şuşa şehrinde Türk Devletleri Teşkilatı (OTS) zirvesine katılmak üzere Azerbaycan‘a gidecek. Zirvenin gündeminde Türk devletleri arasındaki ticari faaliyetlerin artırılması ve bölgesel normalleşmeye yönelik adımların atılması yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan diplomatik turu kapsamında daha sonra 9-11 Temmuz tarihleri ​​arasında yapılacak NATO zirvesine katılacağı Washington‘a geçecek.

Medyada çıkan haberlere göre, toplantıda Erdoğan’ın İsrail’in Gazze’de devam eden saldırılarını güçlü bir şekilde kınaması bekleniyor.

Ayrıca ikili ilişkiler ve küresel konuları tartışmak üzere ABD’li mevkidaşı Joe Biden ile planlanan toplantı da dahil olmak üzere çeşitli liderlerle ikili görüşmelerde bulunacak.

Erdoğan, gezisini 20 Temmuz’da Kıbrıs’a yapacağı ziyaretle tamamlayacak ve burada Türkiye’nin 1974’te adaya düzenlediği askeri operasyonun anısına Lefkoşa’da düzenlenecek törene katılacak.

Etkinliğe ana muhalefetteki CHP lideri Özgür Özel de katılacak.

Karşılaşma, Erdoğan ile Özel arasında yakın zamanda gerçekleşen bir dizi görüşmenin ardından gerçekleşecek ve AK Parti ile CHP liderleri arasında 2016’dan bu yana ilk kez doğrudan temas gerçekleşecek.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Türkiye ve Yunanistan, AGİT görevleri için ortak adayları belirledi