DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Cumhurbaşkanı Erdoğan G7 zirvesinde! Gazze krizi gündemde

Cumhurbaşkanı Erdoğan G7 zirvesine katıldı. Erdoğan’ın gündeminde Gazze krizi de vardı. İşte, tarihi zirvede öne çıkanlar…

Cumhurbaşkanı Erdoğan G7 zirvesine katıldı. Erdoğan’ın gündeminde Gazze krizi de vardı. İşte, tarihi zirvede öne çıkanlar…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya’nın Puglia bölgesinde düzenlenen G7 zirvesine gelerek, küresel liderlerin özel davetlisi olarak acil uluslararası konuları ele aldı.

13 Haziran’da başlayacak üç gün sürecek zirvede Erdoğan, Gazze savaşı başta olmak üzere Türkiye’nin diplomatik ve insani yardım çabalarındaki rolünü vurgulayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan G7 Zirvesinde

Erdoğan’ın G7 liderlerini İsrail’in Gazze’deki askeri harekatına karşı harekete geçmeye çağırması ve kalıcı ateşkes çağrısını yinelemesi bekleniyor.

Ayrıca cumhurbaşkanı diğer liderlerle de ikili görüşmelerde bulunacak. Bu, Erdoğan’ın 15 yıllık bir aradan sonra G7 zirvesine dönüşüne işaret ediyor.

Zirvenin ilk gününde ABD ile Ukrayna arasında 10 yıllık güvenlik anlaşması imzalandı.

G7 liderleri ayrıca dondurulmuş Rus varlıklarından elde edilen faiz gelirini teminat olarak kullanarak Ukrayna’ya 50 milyar dolarlık bir kredi sağlamayı da kabul etti. Bu varlıkların çoğu Avrupa bankalarında tutuluyor.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin Ekim 2022’de göreve başlamasından bu yana ev sahipliği yaptığı ilk büyük uluslararası etkinlik olan zirve, çeşitli küresel sorunların ele alınmasını amaçlıyor. Bunlar arasında Ukrayna ve Gazze’deki savaşlar, finansal güvenlik, yapay zeka ve göç konusunda uluslararası iş birliği yer alıyor.

Toplantıya katılan dünya liderleri arasında ABD Başkanı Joe Biden, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Japonya Başbakanı Fumio Kishida yer alıyor.

Diğer katılımcılar arasında AB Konseyi lideri Charles Michel, AB Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen, Papa Francis, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ve Güney Afrika, Brezilya, Arjantin, Hindistan, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden liderler yer alıyor.

Erdoğan G7 zirvesine katılımı, Türkiye ile İspanya arasındaki sekizinci hükümetlerarası zirveye eş başkanlık yaptığı 12 ve 13 Haziran tarihlerinde İspanya’ya yaptığı ziyaretin ardından geldi.

Ziyaret, çeşitli alanlarda anlaşmaların sağlanmasıyla sonuçlandı. Erdoğan, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile bir araya gelerek Gazze’de ateşkes sağlanması, insani yardımın kolaylaştırılması ve İsrail’e karşı Uluslararası Adalet Divanı’nda devam eden soykırım davasının ele alınması konularını görüştü.

Hem Türkiye hem de İspanya, Güney Afrika’nın BM yüksek mahkemesinde açtığı davaya katılma niyetinde olduklarını ifade etti.

Ayrıca Erdoğan’ın Avrupa turu, Türkiye’nin ABD’den yakın zamanda onaylanan F-16 alımlarına alternatif olarak Eurofighter jetleri arayışı açısından da önem taşıyor.

Gelişmiş jetlerin önemli üreticilerinden biri olan Almanya’nın satış için henüz onay vermemesi, Erdoğan’ın ikili görüşmelerde bu konuyu ele alması bekleniyordu.

Nihai F-16 anlaşması, Türkiye’nin 40 yeni F-16 satın almasını ve ABD Kongresi’nden yakın zamanda alınan onayın ardından mevcut 79’unu yükseltmesini gerektiriyor.

Erdoğan, Güney Avrupa ziyaretinin ardından 9-11 Temmuz tarihleri ​​arasında Washington’da düzenlenecek NATO zirvesine katılacak ve burada Biden dahil çeşitli devlet ve hükümet başkanlarıyla görüşecek.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Haliç kanalizasyon atıklarıyla dolup taştı!