DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonu tek haneye indireceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Enflasyonu tek haneye indireceğiz” açıklamasını tekrar ederek vatandaşlara enflasyonu kısa zamanda düşürme sözü verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Enflasyonu tek haneye indireceğiz” açıklamasını tekrar ederek vatandaşlara enflasyonu kısa zamanda düşürme sözü verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonu tek haneye indireceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yönetiminin enflasyonu tek haneli rakamlara düşürme konusundaki kararlılığını yineledi.

Erdoğan’ın bu vaadi, 4 Haziran’da başkent Ankara’da yapılan kabine toplantısında ekonomik göstergeler ve enerji girişimleriyle ilgili güncellemeleri paylaşırken geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası’nın brüt rezervlerinin geçtiğimiz yıl yaklaşık 44 milyar dolar artarak 142 milyar doların üzerine çıktığını, swap hariç net rezervlerin ise 67 milyar dolar arttığını bildirdi.

“Üretimden, istihdamdan, ihracattan, kaliteli büyümeden taviz vermeden mutlaka enflasyonu tek haneye indireceğiz. Bunun sabır, irade ve şüphesiz kararlılık gerektiren bir süreç olduğunun bilincindeyiz. Hükümet olarak hedeflerimize ulaşacağımızdan en ufak bir şüphemiz yok.”

TÜİK Verileri Açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 3 Haziran’da yıllık enflasyonun Nisan’daki yüzde 69,8’den Mayıs’ta yüzde 75,45’e yükseldiğini söyledi. Aylık tüketici fiyatları Nisan ayındaki yüzde 3,18’lik artışın ardından Mayıs ayında yüzde 3,37 arttı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yetkililer uzun zamandır enflasyonun “geçiş dönemini sona erdirecek hızlı bir düşüşe” başlamadan önce Mayıs ayında zirveye ulaşacağını tahmin ediyorlardı.

Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 36’dan yüzde 38’e yükseltirken, 2025 için yüzde 14 ve 2026 için de yüzde 9’luk tahminlerini korudu.

Erdoğan “Enflasyonu tek haneye indireceğiz” açıklamasının ardından, Türkiye’nin nükleer enerji alanındaki çabalarına, özellikle de güneydeki Mersin ilinde ülkenin ilk nükleer enerji santralinin inşasına dikkat çekti.

Erdoğan, “Yer altı zenginliklerimizi ekonomimize kazandırmanın yanı sıra, enerjinin en temiz şekli olan nükleer enerjide de önemli atılımlar gerçekleştiriyoruz.”

Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin 2024-2030 yılları için ulusal enerji verimliliğine yönelik ikinci eylem planının uygulamaya konulduğunu duyurdu.

Eylem planıyla enerji tüketimimizi yüzde 16 oranında azaltacağız” dedi. “Aynı zamanda 100 milyon ton emisyonun azaltılmasına da katkıda bulunacağız ve kamu ve özel sektör birlikte 2030 yılına kadar enerji verimliliğine 20 milyar dolar yatırım yapacak.”

Erdoğan ayrıca Körfez bölgesi başta olmak üzere çok sayıda ülkeyle yeni enerji ve madencilik iş birliği anlaşmalarına dikkat çekti. “Cezayir, İran, Irak, Japonya, Venezuela, ABD, Azerbaycan, Gürcistan ve Çin ile işbirliği kurduk” dedi.

Ayrıca ülkenin doğal gaz ticaret merkezi olma hedefini de ele aldı. Devlet boru hattı işletmecisi BOTAŞ’ın, Macaristan ve Romanya’ya gaz ihracatına başladığını, bunun ülkenin sınır dışı Avrupa ülkelerine ilk doğal gaz ihracatını gerçekleştirdiğini söyledi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Gratis yüzde 75 indirim kampanyası detayları neler?