DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “AB’ye tam üyelik Türkiye’nin stratejik hedefidir”

Estonyalı mevkidaşı Karis ile Ankara'da düzenlediği basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB'ye tam üyeliğin Türkiye'nin stratejik hedefi olduğunu söyledi.

Estonyalı mevkidaşı Karis ile Ankara’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB’ye tam üyeliğin Türkiye’nin stratejik hedefi olduğunu söyledi.

Türkiye’nin AB’ye Tam Üyeliği Hakkında Erdoğan’dan Açıklama

Estonyalı mevkidaşı Alar Karis ile Ankara’da düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Avrupa Birliği’ne tam üyelik stratejik hedefimizdir. AB’nin de Türkiye’ye benzer bir bakış açısıyla yaklaşması ortak çıkarımızdır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye, 1987 yılında AB üyeliğine başvurdu ve 1999’dan bu yana aday ülke konumunda. 2005 yılında başlayan üyelik müzakereleri, 2007’den sonra Kıbrıs sorunu ve birçok üye devletin muhalefeti nedeniyle çıkmaza girdi.

Küresel ve bölgesel sorunlara da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana 37 binden fazla Filistinliyi katlettiği Gazze’deki katliamların sadece bölgesel istikrarı değil, küresel güvenliği de tehdit ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kalıcı barışın ancak iki devletli çözümle sağlanabileceğini ve artık uluslararası toplumun ağırlığını koyması gerektiğini söyledi.

Şubat 2022’de başlayan Ukrayna savaşına değinen Erdoğan, çatışmanın adil çözümünün diplomasi yoluyla mümkün olduğunu ancak Rusya’yı dışlayan girişimlerin sonuç vermeyeceğini söyledi.

Türkiye-Estonya Bağları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinin ve Karis’in yaptıkları görüşmelerde Türkiye-Estonya ilişkilerini geliştirme yönündeki kararlılıklarını teyit ettiklerini ve bu yönde atılacak ortak adımları görüştüklerini belirtti.

Erdoğan, iki ülkenin tüm alanlarda işbirliğini ilerletme potansiyelini şu sözlerle vurguladı: “2023’te 429 milyon dolara ulaşan ticaret hacimimizi ve daha da karşılıklı yatırımları artırabiliriz.”

Geçtiğimiz yıl kurulan Karma Ekonomik ve Ticaret Komitesi’nin ilk toplantısının yakın zamanda Türkiye’de yapılacağını, ekonomik ve ticari ilişkilere yeni bir yol haritası çizileceğini söyleyen Erdoğan, NATO müttefikleri olarak iki ülkenin savunma sanayisindeki mevcut iş birliğini de artırması gerektiğini belirtti.

“İlişkilerimizin bilim ve teknolojiden eğitime, kültüre ve turizme kadar çeşitlendirilmesini önemli yatırımlar olarak görüyoruz” şeklinde konuşan Erdoğan ayrıca Estonya’nın dijital dönüşüm, dijital uygulamalar ve siber savunma alanlarındaki küresel önemine dikkat çekerek, bu alanlardaki deneyimlerin paylaşılması konusundaki tartışmalara vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı, “Yakın ikili ilişkilerimizin ve NATO içindeki dayanışmamızın sağlam temeller üzerinde güçlenmeye devam edeceğine içtenlikle inanıyorum” sözleriyle konuşmasını noktaladı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

TBMM önemli teklifleri görüşmek için tatili erteledi