DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

CHP: Türkiye’nin AB hedefi kağıt üzerinde kalmamalı

CHP lideri Özgür Özel, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne kağıt üzerindeki katılma hedefinden vazgeçmemesi çağrısında bulunarak, partisinin iktidara geldiğinde önceliğinin insan hakları ve demokrasiyi savunmak olduğunu yineledi.

CHP lideri Özgür Özel, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne kağıt üzerindeki katılma hedefinden vazgeçmemesi çağrısında bulunarak, partisinin iktidara geldiğinde önceliğinin insan hakları ve demokrasiyi savunmak olduğunu yineledi.

“Türkiye’nin AB hedefi kağıt üzerinde kalmamalı”

Özel, “CHP’nin amacı, Türkiye’yi ortak değerlerimiz olan demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü konusunda öncü kılmaktır. Bu nedenle Türkiye’nin AB’ye tam üyelik hedefinin kağıt üzerinde kalmasını kabul edemeyiz” dedi.

Toplantıya Avrupa ülkelerinden sosyalist ve sol siyasi partilerin katıldığı görüldü.

Özel, CHP’nin iktidara giden yolunun aynı zamanda Türkiye’nin AB’ye katılım konusundaki kararlılığını yenilemesinin de yolu olduğunu söyledi.

Avrupa’da aşırı sağ partilerin yükselişine değinen Özel, bunun sol ve sosyalist eğilimlerin gerileyeceği anlamına gelmediğini vurguladı.

“Biz, Sosyalist Enternasyonal çatısı altındaki siyasi partiler olarak vatandaşlarımızın sorunlarını çözebilecek kapasiteye ve tarihsel deneyime sahibiz. Bunu onlara daha iyi anlatmak ve onları aşırı sağın çarpıtıcı, dikkat dağıtıcı söylemlerine karşı teşvik etmek bizim görevimiz” diye konuşan CHP lideri, aşırı partilerin yükselişinin ana nedeni olarak görülen dünyadaki ekonomik zorluklara özellikle değindi ve Sosyalist Enternasyonal Avrupa Komitesi’nin yeni bir ekonomik düzenin oluşturulmasında liderlik yapması gerektiğini öne sürdü.

“Neoliberalizmden kaynaklanan eşitsizliklerin ortadan kaldırılması, fırsat eşitliği ve eğitim yoluyla yeni istihdam alanları ve yeşil, dijital ve kapsayıcı beceriler yaratılması, sosyal devlet anlayışının çağımıza uyarlanarak yeniden canlandırılması bizim liderliğimizde yapılmalıdır” diye vurgulayan Özgür Özel, İngiltere’de İşçi Partisi’nin 14 yıl sonra iktidara gelme başarısını da övdü.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bakan Tekin, CHP’li Suat Özçağdaş ile görüşmeyi reddetti